Karadeniz’de hamsi bolluğu: Tekneler binlerce kasayla döndü

Karadeniz’e denize açılan balıkçılar, Kastamonu’nun Cide ilçesi limanına kasalar dolusu hamsi ile döndü.

Geçen sene sınırlanmış miktarda avlanan hamside bu yıl bolluk yaşanıyor. Sivri bolluğu ile başlayan avlanma sezonunda, son 1 haftadır ağlar hamsiyle dolmaya başladı. Bir Nice balıkçı, hamsi bolluğunun yaşandığı Kastamonu’nun Cide ve İnebolu açıklarında Karadeniz’e ağlarını attı. Balık tekneleri, Cide ilçesinde kâin limanlara binlerce kasa hamsi ile döndü. Limanda indirilen hamsi yoğun kasalar kamyonlara yüklendi. Vatandaşlar ise indirimli hamsi alabilmek için limanda kuyruk oluşturdu.

“daha çok hamsi bolluğu olacağını düşünüyoruz”

Trabzon’dan denize açıldıklarını ve Kastamonu’nun Cide ilçesinde limana çıktıklarını belirten balıkçı Muhammed Atmaca, “Trabzon’dan bu bölgeye geldik. Birkaç gündür burada ağ atıyoruz. Karadeniz’dahi sunturlu ve iri hamsi var. Elan geçmiş yıllara bakarak biraz geç eskimiş bire bir mevsim oldu amma şükürler olsun şu anda çok gür gidiyor. İnşallah böyle devam ölçü” dedi.

Her teknenin tahminî 20-30 ton civarında balık tuttuğunu tamlayan Şahin, “Köpüğe koyduğumuz ahit takkadak tıpkısı tekneden bin evet de bin 500 civarında köpükte balık çıkıyor. Karadeniz’de iyicene hamsi var. Palamuttan sonraları 20 dönem falanca hamsi olmadı, balık tutamadık. Daha sonraları Kastamonu açıklarında balık avcılığı başladı. Tekneler balık tutmaya başladı. Bizler bile Trabzon’dan teknelerimizle gelişigüzel geldik ve burada balık tutmaya bitmeme ediyoruz. İyi durumdayız, inşallah henüz dahi dolgunca olacak. Önümüzde fırtına var, ondan bilahare imdi hamsi bolluğu olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu yılki beklentilerinin elan karşılanmadığını tabir fail Mecnunca, “Amma halen umutluyuz. Zira mevsimler yan değiştirdi. Bu zamanlarda biliyorsunuz sevimsiz olurdu amma yılbaşı geldi halen çekicilik sıcak, soğumadı. Havalar soğuyacak, konusunda kar yağacak kim biraz daha balığın bollaşacağını düşünüyoruz. Az Buçuk geç olacak amma gani olacak inşallah, ümitliyiz. Sivri, bu sene beklentilerimizi karşıladı fakat hamsinin bile geç olsa dahi karşılayacağını düşünüyoruz” diye konuştu. – KASTAMONU

Share: