Karabük’te zafran toprakla buluştu

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düz düzlük Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen boya, kozmetik, tılsım ve gıda kabilinden birçok alanda kullanıldığı üzere “tansık bitki” kendisine birlikte adlandırılan safranın ekimi başladı.

Dünyada tescili sağlanarak “milli bitki” unvanını kayran safranın ekimi, adını verdiği ilçede İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla Gayza köyünde oluşturulan tarlada başladı.

Her sene ağustos ayında soğanı dikilen, 30 santimetreye kadar uzayabilen, mor renkli, güzel ıtırlı çiçekler açan zafran, ekim-teşrinisani aylarında toplanıyor.

Ağırlığının 100 bin kaskatı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten vakit kaybetmeden yarım yamalak kilo üretilebilen safran, “dünyanın genişlik fiyatlı baharatı” kendisine nitelendiriliyor.

Her sene kısaca 5 milyon çiçekten 35 kilo im alınan Safranbolu safranının kilogramı 80 bin liradan müşteri buluyor.

İran, İspanya, Hindistan ve Yunanistan üzere gâh ülkelerde da üretilen zafran, üretildiği yere göre sertlik, keyfiyet ve aroma itibarıyla farklılık gösteriyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ciddi Ayvalık, AA muhabirine, safranın ilçede 49 dikici marifetiyle kestirmece 70 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyledi.

Safran soğanlarının toprakla buluştuğunu belirten Ayvalık, “Safranın ekimi, ağustos ortası ve eylül ayının önceki haftasında yapılıyor. Hasadı, ekim ve son teşrin aylarında gerçekleştirilen safranın soğanı, ekildiği evvel yıldan itibaren 3 yıl nişane veriyor, elan bilahare yavru vermesi dolayısıyla topraktan sökülüyor. Birbirinden ayrılan soğanlar, yeniden toprakla buluşturuluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: