Kaikkonen: “Türkiye, Finlandiya’nın teröre alın mücadelede azimli olduğuna güvenebilir”

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Türkiye’nin düzenlilik endişelerini anladıklarını ve terörle mücadelede azimli olduklarını söyledi.

Vekil Kaikkonen, resmi musahabe kapsamında geldiği Ankara’bile, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kaikkonen, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile yaptıkları görüşmede Avrupa’daki mevcut duruma ilgili sunturlu aynı değerlendirmede bulunduklarını belirtti.

Hem Nazır Akaret’ın hem üstelik kendisinin Ukrayna’daki durumdan dünya endişeli olduğunu söyleyen Kaikkonen, “Ne yazık kim, bu feci savaşın aceleci tıpkı sonu namevcut kabil görünüyor, ancak umarız hazar ne büyüklüğünde er gelirse o kadar ferah evet.” dedi.

Kaikkonen, Akaret ile Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusunu ve Türkiye ile bu ülkeler ortada Madrid’bile imzalanan Üçgen Mutabakat’ı de ele aldıklarını aktararak, görüşmenin yapıcı ve ongun bir atmosferde geçtiğini tabir etti.

Türkiye’nin düzenlilik kaygılarına dahi değinen Kaikkonen, “Türkiye’nin asayiş endişelerini küçük anlıyoruz. Türkiye, Finlandiya’nın teröre alın mücadelede azimli olduğuna güvenebilir. Buna tek kararsızlık yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Vekil Kaikkonen, ülkesinin NATO’ya unsur olması halinde Rusya’ya caydırıcılık amacıyla ittifakın askeri güçlerinin ve taktiksel çekirdeksel silahların Finlandiya’ya konuşlanmasına cevaz verip vermeyecekleri yönündeki soruyu, “Şu anda, elbette bizim amacıyla arz kocaman molekül tam üyeliği elde etmektir ve şu anda ilgilendiğimiz husus bile bu. Nükleer silahlarla ilişik bu cins tartışmalarda çok açığız ve bunların bizim topraklarımızda olması gibi hususi bir ilgimiz bulunmayan. NATO, çekirdeksel silahları Finlandiya’ya göndermiyor. Bundan oldukça eminim.” şeklinde cevapladı.

” Yıldız Avrupa’daki barışı arkalamak istiyoruz.”

Moskova’nın askeri odağını Ukrayna’ya yönelttiğini ve ülkesinin Rusya ile olan sınırında şu dakika üzere gelişigüzel dava olmadığını söyleyen Kaikkonen, “Umarım (Rusya sınırında) her provokasyon yahut ona benzer tıpkısı öz görmeyiz ve gelecekte ama gene dahi herhangi bir şeye hazırlıklıyız. NATO’ya katılımın Finlandiya üzere ayrımlı ayrımsız çözüm olduğunun altını çizmek istiyorum. Yıldız Avrupa’daki barışı deminden ve gelecekte, seçme ahit destek olmak istiyoruz.”

Kaikkonen, Türkiye ile Finlandiya ortada defans uran alanındaki umulur gelişim birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

“Gelecekte elan fazla teşrikimesai yapabileceğimiz şeyler var ve defans güçlerimiz gelecekte teşrikimesai üzerine ara sıra civar görüşmeler yaptı. Gerçekte bazı benzerlikler var, söz gelişi mecburi askeriye sistemi karşı. Pek çok ülkede bu soy ayrımsız tümce namevcut. İş birliği yapmanın yollarını bulacağımızdan eminim. Bugün yanımda herhangi bir ahzüita listem bulunmayan ve bu garip konulardan defans güçlerimiz mesul yani bugünün gündeminde çokça fazla benzeri madde yoktu amma gelecekte Türkiye’den ayrımsız şeyler almamız da ihtimal dışı değil.”

Share: