Kağızman’daki Karagüney Kanyonu dağcıların eskimemiş rotası oldu

Kars’ın Kağızman ilçesinde saf güzellikleri, sarp kayalıkları ve peribacalarını mail tepeleriyle dikkati çekici Karagüney Kanyonu, doğaseverlerin kullanılmamış gözdesi olmayı bekliyor.

Kars- Iğdır sınırlarının kesiştiği Aras Vadisi’nde bulunan kanyonda fotoğraf safari, trekking ve huy sporları için makul alanlar bulunuyor.

Zirve Alpinizm ve Huy Sporları Kulübü üyesi Büyük Öztürk, AA muhabirine, kulüp adına Kars ve Iğdır’üstelik eskimemiş rotalar üzere seyahat düzenlediklerini söyledi.

Aras Vadisi yanındaki Karagüney Kanyonu’nda birlikte ilk defa tutum gerçekleştirdiklerini anlatan Öztürk, “Pir bire bir vaha ve iyi benzeri kanyon. ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri anımsatıyor. Bakir keşfettiğimizde burada majör görüntülerle karşılaştık. Bura, hem tabiat yürüyüşü hem dahi kayaç tırmanışı yapmak isteyenler üzere mefkûre tıpkı kayran. Tamam dağcıların gelip burayı görmesini istiyorum.” diyerek konuştu.

Huy fotoğrafçısı Harun Cengiz de çıktıkları huy yürüyüşünde Karagüney Kanyonu’nu ilk defa gördüğünü belirtti.

Kanyonun doğasıyla hayranlık uyandırdığını anlatım fail Cengiz, “Burası ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri mail aynı doğaya eş. Keşfedilmemiş bu doğal güzelliği herkesin gezip görmesini kaynak ediyorum.” dedi.

Share: