Johnson & Johnson talk pudrasının satışına sonuç veriyor

Peter Hoskins,

Ekonomi Muhabiri

Johnson & Johnson (J&J) firması ati yıldan itibaren acun çapında ana maddesi talk olan bebek pudrası üretimi ve satışına sonuç veriyor. Onun namına çağa pudralarını tamamen darı nişastasıyla yapmaya geçiyor.

Bu çıklama, şirketin bu ürünü KÖLE’deki satışını durdurmasından iki sene sonradan geldi.

Talk pudrasına asbest karıştığını ve mebiz kanserine defa açtığını kanıt eden on binlerce avrat J&J’e sevgili açmıştı.

Ancak müşareket onlarca yıldır sürdürülen müstakil araştırmalara göre ürünün güvenli olduğu iddiasını sürdürüyor.

Şirket yoluyla yapılan akıbet açıklamada “Acun çapında yaptığımız ürün değerlendirmesinin bir parçası namına, çağa pudrasında ağız ağıza akdarı nişastasına dayalı ürünlere mürur yönünde ticari tıpkı değişmeyen aldık” deniyor.

Şirket mısır nişastasından yapılan bebek pudrasının halen dünyanın bir nice ülkesinde satılmakta olduğunu bile ekledi.

Buna fiyat J&J, talk ile yapılan bebek pudrasının emin olduğunda ısrarlı olduğunu vurguladı:

“Dünyanın ciharıyek birlikte uzmanların onlarca yıldır sürdürdüğü müstakil bilimsel çalışmalarda vardığı, talk ile yapılan Johnson’s süt kuzusu pudrasının emin olduğu, asbest içermediği ve kansere yol açmadığı tespitlerinin ağız ağıza arkasındayız.”

Ortaklık, 2020 yılında MEMLUK ve Kanada’da, açılan davalar ve ürünün güvenliği konusundaki ‘yanlış bilgilendirmeler’ yüzünden talebin azalması dolayısıyla talka dair çağa pudrası satışını durdurmuş, ancak dünyanın farklı yerlerinde satışı sürdürme kararı almıştı.

İddialar neye dayanıyor?

Çağa pudrasında mergup talk, belli alanlarda düzlük altından çıkarılan benzeri madde ve çıkarıldığı damarlar kansere misil açan taş pamuğu maddesinin bile bulunduğu bölgelere mail.

2018 yılında Reuters veri ajansı yoluyla düzenlenen ayrımsız araştırma sonucunda, J&J’in, onlarca sene talk ürünlerine asbest karıştığından dağarcığı yüklü olduğu sav edilmişti.

Reuters’ın araştırmasına bakarak, şirketin çöz kayıtları, deney tanıklıkları ve gayrı kanıtlar, J&J’in 1971 ile 2000’lerin ilk yılları ortada kullandığı kabak talk ve meful pudrada yapılan testlerde arada bir aşağı miktarlarda asbest çıktığını gösteriyor.

Kaya Lifi kirlenmesi kanıtı kendisine mahkemelere ve Kongre üyelerine verilen belgeler ve medyada kayran kayran haberlere karşın şirket iddiaları bütün reddetti.

2021 yılının Ilk Teşrin ayında J&J talk konusundaki iddialarla uğraşması üzere LTL Management adlı benzeri sınırlı şirket kurdu. Ancak bu şeriklik gücük müddet sonraları iflasını zar etti ve bu bile halen bitmeme fail tazminat davalarını durdurmuş oldu.

İflasını car etmeden geçmiş şirketin sonuçlanan davalarda ve duruşma dışı anlaşmalarda ödemesi müstelzim tazminatlar 3,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Bunlar ortada şirkete dava açan 22 kadına verilmesine hükmedilen milyarlarca dolarlık tazminatlar de var.

Nisan ayında hissedarlardan mevrut talk çağa pudrasının satışının dünya çapında durdurulması önerisi reddedilmişti.

Johnson’s bebek pudrası 130 yıldır satılan ve şirketin “aile dostu” imajının sembolü haline mevrut bir üründü.

Share: