Japonya Defans Bakanlığı: Şimal Kore 3 balistik füze fırlattı

Japonya Savunma Bakanlığı, Şimal Kore’nin sunma az 3 balistik füze fırlattığını ve bu füzelerin Japonya mahsus iktisadi bölgesinin dışına düştüğü tabir edildi.

Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, fırlatılan füzelerin arasında Kıtalararası balistik füze (ICBM) birlikte olduğu rapor edilerek, “Bugün 07.00 ile 08.00 saatleri ortada Yıldız Kore, doğuya akıllıca olasılı aynı ICBM sınıfı füze dahi karışma kalkmak için yeryüzü bir iki üç balistik füze fırlattı. Füru şu anda çözümleme ediliyor, ancak hepsi Japonya’nın münhasır kazançlı bölgesinin dışında düştü” denildi. Nezaret, evcil saatle 07.39 sıralarında fırlatılan füzenin ICBM sınıfı füze olabileceğini düşünüyor.

“GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR”

Açıklamada, Yıldız Kore’nin balistik füze denemelerinin Japonya’nın güvenliğini gözdağı ettiği belirtilerek, “Kuzey Kore’nin tekrarlanan balistik füze denemeleri, Japonya’nın, bölgenin ve arsıulusal toplumun barış ve güvenliğini gözdağı ediyor. İlgili Mürekkep Milletler Asayiş Konseyi kararlarını ihlal fail bu soy balistik füze denemelerini şiddetli kınıyoruz. Savunma Bakanlığı ve Salt Savunma Kuvvetleri, Amerika Müttehit Devletleri ve değişik ülkelerle mümasil işbirliğine bitmeme edecek; bilgelik almak, analiz etmek, ikaz ve nezaret faaliyetlerini andırmak için elinden gelenin bildirme iyisini yapacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Share: