İzmir merkezli 10 ilde dolandırıcılık operasyonunda 17 emanet yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde, “yatırım danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptıkları belirlenen ve 16 Eylül’üstelik İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle cereyan ettiği belirlenen 17 meşkûk gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Eylül’birlikte düzenlenen “nitelikli ayyarlık” operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin ifadeleri ve şüphelilerden ele geçirilen sayısal materyallerin incelemesi sonucu zanlılarla alay malay akıntı eden 20 birey elan belirlendi.

İzmir Siber Suçlarla Uğraş Büro Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Mersin Ağacı, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’deki adreslere eş anlı baskınlarda 17 şüpheliyi yakaladı.

Zanlıların, 15’i İzmir’bile tevessül etmek amacıyla 121 kişiyi kısaca 2 milyon teklik dolandırdığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemi sürüyor.

Operasyonun geçmişi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı “nitelikli dolandırıcılık” soruşturması kapsamında Siber Suçlarla Uğraş Idarehane Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’üstelik 16 Eylül’de senkronik başat düzenlemiş, operasyonlarda 19 güç gözaltına alınmıştı.

“Envestisman danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptığı öne sürülen şüphelilerin, ele geçirdikleri sosyal medya hesaplarından borsa yatırımlarına ait paylaşımlarda bulundukları ve bu yolla kendileriyle temas kuranlardan idrak vadederek servet topladıkları belirtilmişti.

Şüphelilerin kurdukları sistemde dünyalık kazanmış kadar gösterdikleri kişilerden antrparantez “rüşvet” ve “dosya masrafı” adı altında birlikte mülk aldıkları dahi tespit edilmişti.

Zanlıların mağdurlara atılganlık telkin etmek için üstünde Türe Bakanlığının resmi gurur logosu ve sitesine ilişik ekran resminin bulunduğu türlü doküman ve fotoğraflar gönderdikleri üstelik ortaya çıkmıştı.

Şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı.

Share: