Edirne’den gelişmemiş kısa

TBMM Avrat Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Parti Edirne Mebus Fatma Aksal, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında gerçekleştirilen Balkanlar ziyaretlerini değerlendirdi.

Aksal, yaptığı mukayyet açıklamada, Balkanların Türkiye üzere ayrı tıpkısı öneme ehil olduğunu belirtti.

Balkan topraklarının her bir karışının ortak geçmişten benzeri iz taşıdığını anlatım eden Aksal, “Bu topraklarla kuma tarihimiz, eş kültürümüz, ortak kederlerimiz, sevinçlerimiz var. O nedenle Balkanlar umu coğrafyamızdan daha öte adeta dilek coğrafyamızın kalbidir.” ifadelerini kullandı.

Balkanlarda gerçekleşen ziyaretler esnasında andıran zamanda hayatını kaybeden İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin dualarla anıldığını tamlayan Aksal, Mete’nin ömrü süresince Batı Trakya’daki soydaşlar amacıyla çalıştığını ve kendisini rahmetle andığını ifade etti.

Aksal, Günindi Trakya’nın beraberinde Şimal Makedonya’bile dahi ziyaretler gerçekleştirildiğinin altını çizen Aksal, şöyle devam etti:

“Balkanlardaki soydaşlarımızla var olan rağbet birliğimiz çerçevesinde Osmanlı’dan ecdadımızdan kalma tarihi yapıları görmenin, soydaşlarımızın halen devam ettirdiği kuma gelenek göreneklerimize tanık olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadık. Gördük kim Ülkemize coğrafi sınırlarının ötesinde istem coğrafyamızdaki merbutiyet ve teveccüh bambaşka.”

-Dil Bayramı

Trakya Üniversitesi Öğretim Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Günşen Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün esirgeme ve katılımlarıyla 26 Eylül 1932 tarihinde 1. Türk Dili Kurultayı’nın düzenlendiği tarihin 90. sene dönümü dolayısıyla ayrımsız mesaj yayımladı.

Aynı zamanda Türk Dili Bilim Kurulu Üyesi ve Edirne 15 Orak Ayı Demokratik Bilgisizlik Derneği Onursal Üyesi Günşen mesajında Dilin benzeri milleti kavim eden firez değerlerinin başında geldiğini vurgulayan Günşen, şunları kaydetti:

“Atatürk, dilin birlikte bire bir milli sıyanet meselesi olduğunu, Türkçemizi korumanın vatanı korumakla bire bir olduğunu, zira Türkçemizin üstelik yurt büyüklüğünde, gün büyüklüğünde, gelenek ve göreneklerimiz kadar muazzez ve lahut olduğunu çokça gür biliyordu. Filvaki onun ‘Ülkesini ve faziletkâr istiklalini korumasını bilici Türk milleti, dilini dahi ecnebi diller boyunduruğundan kurtarmalıdır’ derken, bir gerçeği dile getiriyordu.

Onun Türk diline erbap çıkışı ve bizzat Türk tarihi birlikte, Türkçe ile ilgilenmesi beyhude değildi. Türk milletinin efdal hars ve medeniyet nesir edici cevherine mümin Atatürk, bu balaban milletin dili olan Türkçenin de cevherine inanıyor; ‘Milli önsezi ile şalter arasındaki bandaj çokça kuvvetlidir. Dilin milli ve ensesi kalın olması, milli hissin gelişmesinde gerçek etkendir. Türk dili, dillerin bildirme zenginlerindendir. Yeter ki bu şalter şuurla işlensin.’ diyordu.”

“II. Arsıulusal Tabiat Bilimleri, Mühendislik ve Malzeme Teknolojileri Konferansı GÖNEN 2022” konferansı

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) organizasyonunda, Kırklareli Üniversitesi familya sahipliğinde planlı “II. Uluslararası Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Gereç Teknolojileri Konferansı GÖNEN 2022” konferansına katıldı.

Trakya Üniversitesinden yapılan yazılmış açıklamaya göre, doğa bilimleri, mühendislik ve materyal teknolojileri konularında sonuç gelişmelerin konuşulduğu konferansın açılışına Kırklareli Valisi Birol Ekici, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜB Devir Başkanı ve Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutekit Mecnunca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okhan Akdur, Kırklareli Belediye Başbuğ Yardımcısı Itır Bölükbaşı Baskın, ulusal ve uluslararası bir nice bilim insanı ve çağrılı dil cambazı katıldı.

Konferans Başkanı Doç. Dr. Belgit Ateşin, konferansın mühendislik ve doğa bilimleri özellikle olmak amacıyla birçok alandan ilim adamı ve araştırmacıyı tıpkı araya getirerek hikmet ve deneyim paylaşımı sağladığını tabir etti.

Trakya Üniversiteler Birliğinin 10. yılı münasebetiyle organ üniversitelerin iş birliği ile açık şümullü bir programla disiplinler arası bir nice balaban konuda faziletkâr tıpkı bilimsel standardı ortaya koyan konferansa ocak sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren TÜB Devir Başkanı ve Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, dönme başkanlıkları süresince ilişki çatısı altında 44 eş aktiflik gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konferansla ilişik bilgiler aktaran Rektör Şengörür, konferansın bu sene 7 mevki, 21 üniversite ve 5 şirketten bütün 120 katılımcıya eş sahipliği yaptığını belirterek 80’i yavuklu, 13’ü poster kalkışmak için toplamda 93 bildirinin kabul edildiği bilgisini paylaştı.

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutekit Delicesine gerçekleştirdiği konuşmada, NEM 2022 Konferansı’nda üç zaman süresince robotik ve mekatronikten bakir erke malzemelerine, nükleer fizikten bireşimli zekaya büyüklüğünde bir nice teknolojik yeniliğin zer akademisyenler ve araştırmacılar marifetiyle ele alınacağını ve konferans sonucunda çıkacak bilgilerin bilgi dünyasına heybetli katkılar sunacağını kaydetti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okhan Akdur ise geleceğe dönük mühendislik malzemelerinin üretilmesinin ve geliştirilmesinin teknoloji, AR-GE ve bilgelik çalışmalarıyla olabilir olduğuna değinerek planlı konferansın, sanayinin marifet ve üniversiteler ile olan ilişkisinde kritik benzeri öneme topluluk olduğuna dikkati çekti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, konferansının multidisipliner ve özel ayrımsız derinti olduğunu söyleyerek NEM 2022 Konferansı’ndan çıkacak bildirilerin yarayışlı ve okşayıcı olması dileğinde bulundu.

Kırklareli Valisi Birol Ekici bile yaptığı konuşmada darülfünun-site teşrikimesai için açıklamalarda bulunarak RUTUBET 2022’nin Kırklareli’nde düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Vali Ekici, teşrifleriyle konuşma programını onurlandıran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek’a, Trakya Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin rektörlerine, tertip komitesine, çağrılı konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

Fahri başkanlıklarını TÜB örgen darülfünun rektörlerinin üstlendiği konferansın çağrılı konuşmacısı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Trakya Üniversiteler Birliği yoluyla gerçekleştirilen etkinliğe nida edilmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Gelişigüzel İş Yapmaya Illet İhtiyacımız Var? Geleceğimiz Açısından Sürdürülebilir ve Çokbilmiş Aynı Ati İçin Göz Noktamız, Olgun ve Uygulayım Bilimi Hepten Analizör” antetli sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Share: