Işıklı yerli haberleri… Aydınlık’da sosyal ev projesinin esas atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’bile aralarında Işıklı’ın de bulunduğu 17 ilde toplumsal konut projesinin asıl atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gurur, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin en nazik toplumsal hane hamlesi’ kendisine açıklanan toplumsal basamak projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Nazır Hava proje dahilinde 25 Ekim’de aralarında Aydınlık’ın dahi bulunduğu 17 ilde anne atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’birlikte 17 ilde esas atacağız”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı üzerine hiçbir tereddüttü bulunmayan. Mecmu dünyanın durduğu bire bir dönemde hakeza bir projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’birlikte üstelik önceki temellerini atacağız. 5 bin konutun önce temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere abece yazdık. Onlarda ilgililerle ahbaplık etmek suretiyle bize talepleri ilettiler. Tığ da isim dağılımına bakarak adil şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin hane yapılacak

Cumhuriyet tarihinin en balaban sosyal göz hamlesi çerçevesinde 500 bin içtimai bölük, 250 bin hane amaçlı yer, 50 bin işyeri hedefinin, önceki etabında 250 bin sosyal konut, 100 bin bölük arsası ve 10 bin işyeri nesir edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak sosyal bölük projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin teklik fiyata ehil 2 artı 1 konutlara, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle sahip olacak. Toplam 850 bin liralık fiyata topluluk 3 pozitif 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’bile sekmen gelirinin 18 bin liranın, özge illerde 16 bin liranın altında olan rastgele vatandaşlara başvuru kapısı açıkça olacak. – AYDIN

Share: