İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Cenup Afrikalı mevkidaşı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Cenup Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Naledi Pandor ile ikili ilişkileri, ara sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Abdullahiyan ile Pandor telefonda görüştü.

Abdullahiyan, görüşmede, İran dış politikasında Afrika kıtasının önemine değindi, Tahran yönetiminin bu kıtayla ve hele Güney Afrika Cumhuriyeti ile ilişkileri ihya konusundaki kararlılığını vurguladı.

İki ülkenin punt ve kapasitelerinin henüz fazla değerlendirilmesini umduğunu belirten Abdullahiyan, “İki büyüklük beyninde enerji alanında mufassal süredir gür ayrımsız teşrikimesai var ve temas iki tarafın bağ alanlarında gelişim birliğini güçlendirmeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Abdullahiyan ayrıca, Güney Afrika’nın Filistin meselesindeki duruşunu ve ülkenin Filistin halkına bindi politikasını ölçüm ettiğini bildirdi.

Cenup Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Naledi Pandor dahi iki ülkenin Kompozit Kazançlı Komisyon’un kullanılmamış tıpkı turunu düzenleme çabalarını takdirle karşıladığını belirterek, ortak encümen anlaşmalarının uygulanmasının önemine bel etti.

İran ile çekirdeksel anlaşmanın yeniden uygulanmasının ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı Viyana müzakerelerine değinen Pandor, müzakerelerin benzeri zaman evvel sonuçlandırılmasını umduğunu kaydetti.

Pandor antrparantez, Cenup Afrika Heybet Başkanının İran Cumhur Reisi İbrahim Reisi’yi resmi ülfet amacıyla davet ettiğini, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde bire bir sıçramanın temeli olacağını umduğunu belirtti.

Share: