İkiz raketler evvel Avrupa’da sonrada olimpiyatlarda yarışmayı hedefliyor

Türkiye Badminton Milli Takım Antrenörü ve Eskişehir Badminton İl Temsilcisi Nihat Horasan, Eskişehirli ikiz kardeş sporcular Baran Tuana ve Irmak Rana Yemişen’i olimpiyatlara hazırladıklarını belirterek, “Avrupa Ranking Turnuvaları’na puan toplayıp tekrar Avrupa Şampiyonası’nda yarışacağız” dedi.

Horasan, bugüne kadar 10’a andıran milli topluluk sporcusu ile çalıştığını ve şu zaman ise Yemişen kardeşlerin temelden yetiştirdiği koşa sporcuları olduğunu belirtti. Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Erek Özmekik ile birlikte cevza yerine, Çift Bayanlar kategorisinde olimpiyatlarda yarışmayı hedeflediklerini nâkil Eskişehir Badminton İl Temsilcisi Horasan, Irmak ve Baran’un özlük kategorilerinde federasyonun gözdesi olduğunu iletti. Gereç ve mahdut dışı seyahatleri başta atılmak amacıyla federasyondan destek alabilmenin kendileri amacıyla çokça oylumlu olduğunu vurgulayan Horasan; “İkizlerimizi olimpiyatlara kaldırmak amacıyla haftada 6 ahit egzersiz yapıyoruz” dedi.

“Pilates ile sporcularımız ayrımsız aşama öne geçiyor”

Turnuva dönemine girdikleri için badminton egzersiz sayılarını kâh günlerde çifte çıkardıklarını dile getiren Nihat Horasan; ustalık, tümden, fitness, genel kuvvet ve reformer pilates çalışmaları yaptıklarından küçümseme etti. Sporcular için reformer pilatesin çok faydası olduğunu ileten Horasan; bahis ile müntesip adına sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Pilates ile sporcularımız tıpkısı etap öne geçiyor. Zira sert duruşu, tafsilatlı kas gruplarını çalıştırmayı ve dengeyi çok aşkın sağlıyor. Genel yerine kamu vücuda müteveccih egzersizler yapıyoruz.”

“İkizlerimizin, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonluğu görebilmeleri yerine çalışıyoruz”

Önceliklerine bakarak Türkiye bazında kalkışmak üzere 15 ve 17 gözyaşı atı turnuvaları olduğunu belirten Nihat Horasan, “Sporcularım 17 yaşından kıtipiyoz fakat orada bu posta mertebe almayı hedefliyoruz. Federasyonumuz, arsıulusal düzeyde oynanan Avrupa Ranking Turnuvaları’na bizi yollayacak ve orada fakül toplayarak Avrupa Şampiyonaları’na gitmeye türe kazanmayı hedefliyoruz. Meşbu dizgin ayrımsız izlence ile çalışmaya heves verdik. İkizlerimizin, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonluğu görebilmeleri hesabına elimizden mevrut her şeyi yapacağız” dedi.

“Alttan gelen sporcuları da Milli Bando’a kazandırma gayretindeyiz”

Eskişehir Toyluk Spor Müdürlüğü yoluyla ücretsiz aynı şekilde yaz ve kış okulları grupları olduğuna bile dikkat calip Horasan, “Şu an 60’a mail sporcumuz var. Bunların 27’si aktif takat sınırı ve 4 tanesi ise Milli Topluluk sporcusudur. Çalışmalarımız bu şekilde bitmeme ediyor. Alttan mevrut sporcuları birlikte Milli Bando’a kazandırma gayretindeyiz” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

“Badminton bana sükse ve özgüven verdi”

Badmintonun kendisine kazandırdıklarından bahseden Eskişehirli milli badmintoncu Baran Tuana Yemişen ise, “Badminton; refik ortamıma girmemi sağladı. Başarı ve özgüven verdi. İkizim ile bazı bazı rakip, arada sırada üstelik bacanak oluyoruz. Bu boyut bana siftinlik esenlik veriyor. Beraber Milli Bando kamplarına gidiyoruz. Litvanya’da, Hırvatistan ve Ankara kamplarımızı bu arada geçirdik. Hep yaş gruplarında milli, olimpiyat şampiyonu ve çalıştırıcı koyulmak istiyorum” diye hedeflerini dile getirdi. – ESKİŞEHİR

Share: