İki hempa hayatlarını birey yoldaşlarına adadı

İki refik hayatlarını can yoldaşlarına adadı

YOZGAT – Yozgat’ta 5 yıldır araçlarıyla kilometrelerce kez bitirme ederek şehrin yer ücra köşelerinde hayat mücadelesi veren sokak hayvanlarını mugaddi, onların aşılama ve bakımlarını yaptırmaya müteharrik iki arkadaşın duyarlılığı herkese emsal oluyor.

Yozgat’ta ev kadını Tabiiyet Büyükispir ile arkadaşı Ikbal Tatlıca, hem öz imkanlarıyla hem da hayvanseverlerin desteğiyle realizasyon ettikleri tavuk hitit ve mamaları, araçlarına yükleyerek yaz kış demeden çıkmaz hayvanları için mesaiye başlıyor. İki güne bir kilometrelerce öğün giden iki eş, hayvanların şişman bulunduğu yerlere eşya ve mamalarla ulaşarak duygusal dostların karınlarını doyuruyor. Yakından ilgilendikleri hayvanların beslenmesini fail ve sevgiye olan açlıklarını birlikte gideren Büyükispir ve Sıcacık, telkih, kısırlaştırma ve gayrı bakımlarını bile ellerinden geldiğince yaptırmaya çalışıyor. Çıkmaz hayvanlarına temel şefkatiyle benzeyen iki hempa, sayrı olan hayvanları veterinere götürerek tedavilerini bile yaptırıyor.

Sokak hayvanlarına yardım noktasında insanları bilinçlendirmeye çalıştıklarını tamlayan Büyükispir ile Sargın, vatandaşların eş ve aksiyon yerlerinde küsurat yemekleri çöpe açığa vurmak hesabına sokak hayvanlarına vermelerini istiyor.

“250 hayvanımız var, 4-5 yıldır onlara bakıyoruz”

Hayvanların beslenmesinden afiyet ihtiyaçlarına kadar değme cins ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Birlik Büyükispir, “Çıkmaz hayvanlarına bakıyoruz, onların barınaklara gitmesini banko istemiyoruz. 250’den fazla hayvanımız var ve 4-5 yıldır bakıyoruz onlara. Çoğunun aşısı var, uyuzlu aşıları var. Hususi klinikte bunların kısırlaştırmalarını yaptırıyoruz. Tığ elimizden geldiğince değme imkanı sağlıyoruz. Beslenmelerini bir çağ durup ikinci aktarılma yapıyoruz. Tavuk ve abla alıyoruz ve onları besliyoruz. Sayfamız var destekler oluyor, olmayınca üstelik kendi imkanlarımızla onların beslenmesini yapıyoruz.” dedi.

“Onlar bize dirilik”

Evinde ana kedi beslemeye başladıktan sonra çıkmaz hayvanlarına olan ilgisinin arttığını de belirten Büyükispir, “Sokaktaki hayvanları da beş altı el besledim bilahare bu hayvanların kimseye uymazlık vermeyeceğini anladım, zararları de olmadı, 4-5 senedir arkadaşımla hayvanların beslenmesini yapıyoruz onlar bize güç. Gücümüz yettiği büyüklüğünde bakmaya çalışıyoruz. Rastgele makule ihtiyaçlarını karşılıyoruz, bize düzlük verilsin istiyoruz orada bakalım çünkü bu hayvanlar çoğu yerde istenmiyor. Tığ istekle besliyoruz. Bizim yolumuzu gözlüyorlar arabayı görünce hepsi geliyor, tığ çok gür bakıyoruz onlara.” şeklinde konuştu.

“Onlar Rabbimin sessiz kulları”

Dilek Tatlıca ise “Tezelden anında 5 yıldır çıkmaz hayvanlarına iki asıl bakıyoruz. Temas dolaşma gücümüz yetmiyor, tıpkısı çevrim duruyoruz benzeri zaman gelip hayvanlarımızın beslenmesini yapıyoruz. Yozgat halkından yemek ve aldatmak artıklarını kapılarının önlerine koymalarını ve beslemelerini istiyoruz. Zira biz bu hayvanları beslemez ise şehir içine gelecekler. Elhak şehrin ortamında bile istemiyorlar, barınakların birlikte durumu galiba. Çıkmaz hayvanları bize güç onların anneleri bile babaları da biziz. Onlar Rabbimin sessiz kulları, tığ cemaat çıkmazsak ki çıkma.” ifadelerine yer verdi.

“Bu hayvanların herkese ihtiyacı var”

Sokak hayvanlarını beslerken kimi zorluklarla de karşılaştıklarını anlatan Sargın, “İnsanlardan çokça çekiyoruz, hakaretler, tehditler ben bunu istemiyorum. Ego ayrımsız anneyim iki modül çocuğum var. Biri 24 yaşında başkası 19 yaşında onların bana ihtiyacı kalmadı artık ama bu hayvanların herkese ihtiyacı var. Bizim istediğimiz aynı cilt yemek, artıklarını koysunlar gene yerler. Onlar sonsuza büyüklüğünde bize hayat. Tıpkı kedi, kapik beslemenin Rabbim hangi kadar mükafatını veriyor.” diyerek konuştu.

Share: