GİRESUN BAKAN SOYLU: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’de polisevine yönelik terör saldırısına ilişik, “Bu gösteri, Amerika merkezli aynı eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, YANLIŞSIZ Tümen Giresun İl Başkanlığı’nca planlı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok kocaman noktaya geldiğini kaydeden Nazır Soylu, “Sabık hafta başında şehidimizin kahramancasına mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare bile cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler geri akşam ezanı tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları terör doldu’ diye. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın her eylemi ‘Aman tıpkı dengesizlik olsun, aman şöyle olsun, aman hakeza olsun’. CHP’nin ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları yerin yedi tekmil dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonradan yegâne eylem, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu dahi söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli tıpkısı eylemdir” diye niteleyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden eski akşam ezanı saat 20.00 bakımından eksiksiz 12-13 saat paramotorla paraşütle bu arada Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya andıran bire bir yere indiler, sabah saat 10.00’a akıllıcasına. Ondan sonradan akşama büyüklüğünde orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonraları birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar dahi insaniyet adına götürmüşler ve ondan bilahare eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika eliyle bizden benzeri husus istendi. Güven Genel Müdürlüğü’müzden ve duyu birimlerimizden ‘Şu gösteri işleyen silahların dizi numaralarını sizden istiyoruz’. Illet istediler? Bizim arkadaşlarımız de onlara çokça sunturlu tıpkısı karşılık verdi, istihbarat teşkilatımız. ‘Siz geçmiş önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların saf numaralarını bize gönderin, biz ondan bilahare size göndeririz’ diyerek” dedi.

Nazır Aristokrat, karşılarında kökü dışarıda temel tehalüf partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi strateji etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizelge, onların başına bela olacak. Teröristi fazla benzeri yerde aramalarına gerek yok. Meclis’te bir anda yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı bürümek için. Onlara sahip çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara halk çırpanlar, bittabi ki bu milletten muktezi cevabı alacaklardır. Temas beraber alacaklardır. Fenomen oldu, ‘İlk önce DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, ayrımsız kadın polis güçleri cinnet geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya toz kondurmak istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırmaların arkası sıra tıpkı yorum ortaya koyduk, ondan bilahare şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan öyle boşanmak yalınç tıpkı iş değildir” diyerek konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin ocak ayından itibaren toplanmış 126 gösteri yapmak istediklerini söyleyen Icra Vekili Soylu, “Bunların çabucak 13’ü etkili bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kadar jandarmadan polisimize kadar defans sanayimizden MİT’e kadar cumhuriyet tarihinin sunu canlı, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaşım ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki terörist sayısı birtakım zamanlar on binler oldu, demin 120’nin altına düştü. Biz cumhuriyetin bir numara asrını mütemmim milletiz. Şimdi ikinci asrına hayatımız izin ederse terörle uğraş benzeri günlük tıpkısı gelişim değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, mutlak ve dinç bire bir büyüklük olmasın, kalkınan tıpkı talih olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun yiğit bir şehirdir, bu kahraman şehre itmam yöneltmek istiyorum” diyen Bakan Soylu,

“Bugün Türkiye’de kırsalda terör örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çok yıllar sonra tertemiz, Kars’ta tıpkı bir tane terörist namevcut. Bingöl, Elazığ tertemiz, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı bir anda Afrin olmasına karşın dakikasında Suriye olmasına rağmen tertemiz. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Veca tertemiz olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Bakan Aristokrat, konuşmasının peşi sıra TBMM’nin açılışına süzülmek üzere Ankara’ya gitti.

Share: