İbb İmar Müdürlüğü Ekipleri, Hiranur Vakfı’nın İstanbul Sancaktepe’deki Binasını, “Uğrun” Olduğu Gerekçesiyle Mühürledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri; kızını altı yaşındayken “imam nikahıyla evlendiren” Yusuf Ziyalı Gümüşel’in kurucusu olduğu, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını “kaçak” olduğu gerekçesiyle mühürledi. Ilkokul blok üzere cevaz düzlük, yapı ruhsatında bahçe namına gösterilen bloklar arasındaki alanda çaktırmadan külliye mensur edildiğinin belirlendiği açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün, 25 Küçük Ay 2022 tarihinde; Sancaktepe Belediyesi’ne “kaçak yapının denetimi ve gereğinin yapılması” amacıyla abece yazdığı belirtildi. Sancaktepe Belediyesi’nin üç kamer müddet ile cevap vermemesi üzerine İBB İmar Müdürlüğü’nün 6 Haziran 2022’de yazılan eskimemiş aynı abece ile kaymakamlık belediyesine “sorumluluğunu hatırlattığı” anlatım edildi. 7 Ilkgüz 2022 tarihinde benzer muhtevalı aynı yazının henüz yazıldığı öğrenildi.

Gizliden Gizliye yapıya ilgili her muamele yapılmaması konusunda İBB İmar Müdürlüğü ekiplerinin; mülkiyeti Hiranur Vakfı’na ilgilendiren Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi, 8905 cezire, 3 parselde bulunan yapıya gittiği açıklandı. Ekipler; henüz iskanı alınmadığı halde metruk başlanan “ruhsatsız geriden geriye yapıyı”, “Çatı Dinlence Tutanağı” ile mühürledi.

Süreçte; temhir kararının İBB encümenine gönderileceği ve cevaz sahibine ceza kesileceği belirtildi. Uğrun yapının yıkılması için sorumlularına bire bir kamer süre tanınacağı, bu müddet ortamında değme işlem yapılmaması yerinde ise yapının İBB ekipleri eliyle yıkılacağı öğrenildi.

Tüm bu süreci aktaran İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten, “Şubat ayında belirleme ettiğimiz gizliden gizliye yapıya ilişik temhir işlemini bugün yaptık. Hiranur Vakfı’na ilgilendiren parselde, ruhsatına ve projesine hilaf yapılaşma belirleme ettik. İşlemi encümene göndereceğiz. Gizliden Gizliye yapıya ait nakdî ceza çıkacak. 1 kamer içerisinde vacip düzeltmeyi yapmazlarsa, katabolizma işlemi üzere yarkurul kararını alacağız” dedi.

Share: