Avusturya’dan Bulgaristan ve Romanya’ya Schengen vetosu

Avusturya, Schengen Bölgesi’nin Bulgaristan ve Romanya’yı de içine takanak şekilde genişlemesi ile ilgili tasarıyı veto edeceğini duyurdu.Avusturya, Avrupa Birliği’nin (AKARSU) yer çöllük iki ülkesi Romanya ve Bulgaristan’ın vizesiz seyahat edilebilen Schengen Bölgesi’ne karışma edilmesini veto edeceğini açıkladı.

Schengen Bölgesi’nin genişlemesine müteveccih kararlar, Temas üyesi ülkelerin rey birliğiyle alınıyor. AB bakanlarının Hırvatistan’ın Schengen’e katılmasını onaylaması bekleniyor ancak Bulgaristan ve Romanya üstüne ayrımlı görüşler var. Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, “Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılmasını bugün veto edeceğim. Mukavemetli çok yerde çalışmayan tıpkı sistemin genişlemesini yanlış buluyorum” ifadelerini kullandı.

Viyana’nın “ağır aksak göç” kaygısı

Sığınma başvurusu sayılarının artışta olduğu Avusturya’bile Bulgaristan ve Romanya’dan ülkeye ati olanların düzensiz göçü artıracağından keder duyuluyor. Karner, ülkedeki duruma ait, “Bu yıl 100 binin üstünde dirilik yasalı olmayan yollardan sınırı geçti” ifadelerini kullandı.

Avusturya’nın, Türkiye’ye bitişik olan Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne karışma edilmemesi yönündeki veto kararını Hollanda da destekliyor. Hollanda Barhana Bakanı Eric van der Burg, “Bizim amacıyla Hırvatistan ve Romanya ‘evet’ fakat Komisyon’un Bulgaristan konusundaki önerisine katılmıyorum” dedi ve ülkedeki “yöntemsizlik ve kayırıcı hakları” konuları konusundaki endişelerini vurguladı.

Bulgaristan ile Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne iltihak kararı üzerine iki devlet beraber değerlendiriliyor fakat Hırvatistan bağımsız milletvekili kendisine ele alınıyor.

AFP/ AI,ET

Share: