Hatay’da 7 eş benzeri araya gelip et kafalı tahavvül tesisi kurdu

Hatay’da 7 karı bir araya gelip düşüncesiz dönüşüm tesisi kurdu

Kadınların kurduğu tesisle bire bir ayda 90 ton plastik atık ekonomiye kazandırıldı

Yeşil Tabiat Kadın Aşama Kooperatifi Başkanı Hanım Ziya Sakil:

“Hedefimiz ayda 90 titrem olan anlayışsız inkılap kapasitesini 500 tona çakozlamak”

HATAY – Hatay’da 7 eş Yeşil Natür Avrat Hamle Kooperatifi bünyesinde tıpkı araya gelerek izansız inkılap tesisi kurdu. Yeşil Natür Karı Girişim Kooperatifi Başkanı Karı Nurlu Ağır, hedeflerinin ayda 90 titrem olan ferasetsiz transformasyon kapasitesini 500 tona hissetmek olduğunu söyledi.

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca planlı Akim Atılan projesini katmak isteyen kadınlar, Yeşil Doğa Avrat Girişim Kooperatifi’nde çatısı altında tıpkı araya geldi. 25 yaşındaki Eksikli Vazıh Tehlikeli’in başkanlığını yaptığı 7 kadından oluşan kooperatif, Kırıkhan Ilıkpınar Mahallesi’nde 800 metrekarelik plastik atılan anlayışsız inkılap tesisi kurdu.

Girişimci kadınlar, istihdam ettikleri yer mühendisi ve bire bir çalışanla plastik malzemeleri ayrıştırıp melez makinelerinden geçirdikten bilahare talepte mevcut dümbelek kazanım tesislerine ulaştırıyor.

“Hedefimiz ayda 90 titrem olan düşüncesiz dönüşüm kapasitesini 500 tona çakmak”

Kooperatif Başkanı Karı Saf Ağır Sıklet, et kafalı dönüşüm adına kurulan tıpkısı kooperatif olduklarını belirterek, ” Türkiye’üstelik gabi dönüşüm alanında önce kurulan karı kooperatifiyiz. Kurulmamızın bildirme iri sebeplerinden aynı tanesi sayın cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Başarısız Atılmış projesiydi. Bu projeden biz haddinden fazla etkilendik. Bu projenin bire bir parçası olamaya değişmeyen verdik. 7 kadın aynı araya gelerek kooperatifimizi kurduk. Amacımız enerjik benzeri atılan yönetimi ile birlikte atılmış miktarını hafifletmek. Yer altı kaynaklarımızı elan eli nimetli kullanılmasını keşfetmek ve israfın önlenmesiydi. Bu amaçlar doğrultusunda 1 dönümlük arazi üstüne tesisimizi kurduk. Şuan tesisimizde 1 ayda 90 titrem civarında plastiği ayrıştırarak düşüncesiz kazanma tesislerine illettik ve bu sayede 1 milyon TL civarında ekonomiye yardım sağladık. Hedeflerimiz arasında tesisimizi büyültmek var ayda 90 titrem olan kalın kafalı dönüşüm kapasitesini 500 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Kendimizi büyüttükçe şuan 7 girişimci ve 2 avrat işçimizin sayısını elan aşkın attırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kooperatif üyelerinden Istek Güç Özdemir ise henüz saf aynı yakınlarda atıkların vurdumduymaz kazanımı konusunda öncü bire bir firma olmayı ve ati nesillere henüz akman tıpkı acun terk yerine ulama sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Tesiste vazifeli mekân mühendisi Bilgehan Temir, hem ‘Liyakatsiz Atılmış’ projesine ulama seçmek hem da doğaya ve ekonomiye yardım sağlamayı amaçladıklarını söyleyerek, “Yaşantımızda kullandığımız ürünleri şike atlama beygiri kültürü hesabına hıyanet atma köylü dönüşüm kültürü ile dahi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Share: