Hatay Sağlık Müdürlüğünden kullanılmamış doğan bebeklerin kırıcı hizmet ihtiyacına ilişik izah Açıklaması

Hatay İl Afiyet Müdürlüğü, “Türk bebeklerin düz olmadığı gerekçesiyle atıf edildiği” yönündeki iddialara ilgilendiren, “6 Ilkgüz haset doğan bebeklerden hiçbiri yıpranmamış doğan bati hizmet (yaşanak) ihtiyacı cihetiyle diyar içi veya el dışına atıf edilmemiştir.” açıklamasını yaptı.

Müdürlükten yapılan açıklamada, bazen içtimai iletişim araçları hesaplarında, “Türk bebeklerin meydan olmadığı gerekçesiyle sevk edildiği” yönünde iddiaların saha aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hatay Terbiye Araştırma Hastanesi’nde tıpkı çağ ortamında 60 Suriyeli, 2 Türk bebeğin dünyaya geldiği ve Türk bebeklerin kayran olmadığı gerekçesiyle irsal edildiğine dair uydurma iddialar sebebiyle bu açıklamaya lüzumlu görülmüştür. Son 3 ahit içinde hastanemizde toplamda 68 tevellüt gerçekleşmiş olup bebeklerden 30’u Suriye uyrukludur. İddia edildiğinin aksine, 6 Ilkgüz haset doğan bebeklerden hiçbiri yeni doğan okkalı hizmet (kuvöz) ihtiyacı cihetiyle ülke içi veya diyar dışına irsal edilmemiştir. Hatay, ülkemizde sığınmacı sayısının en alçak olduğu illerden biridir. Kayıtlarımıza bakarak, tıpkı yıllık dönemde ilimizde dünyaya mevrut Suriyeli süt kuzusu sayısı, hep mevlit sayısının yüzdelik 29’unu oluşturmaktadır. Bu kerem serencam ayrımsız ayda yüzde 27, son bir haftada ise yüzde 24 olmuştur. Içtimai iletişim araçları üzerinden yapılan bu ve bir uydurma paylaşımlar, vatandaşlarımızın sağlığına bakım etmediği kabil, yersiz tedirginliğe ve husumete misil açmaktan bambaşka işe yaramamaktadır.”

Share: