Hakkari yerli: Sürgünden 62 sene bilahare dede toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 yıl bilahare dede toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası eski İl Zat Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Yararlı Kayaç, aradan güzeşte 62 sene sonradan ata toprağı Hakkari’yi mülakat etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Nüfus Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne giden Yararlı Kayaç, aradan 62 sene sonraları ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken elan 8 yaşında olan Yararlı Kaya, kentte dinamik akrabaları ile özlem giderdikten sonradan atalarına ilişkin Meydan Medresesi ve sülale mezarlıklarını müzakere ederek dua etti. 1960 darbesinde dangadak bire bir kararla rahmetli babası İhsan Kayaç, Anlaklı Demir, Mehmet Alçak ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile bire bir şita haset memleketlerinden cımbar edildiklerini anımsatan Yararlı Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O dönem meşbu ve otobüste yok. Ancak rahmetlik Salih Güzel’in motorin kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonraları Tunceli’ye nakil olduk. 2 yıl bilahare Antalya’ya nasıp oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Henüz bilahare tayinimiz Hatay’a çıktı. Orada dahi 3 yıl kaldık. en son nakil Burdur’a çıktı. Imdi babam yaşlanmıştı. Zahmetli olana büyüklüğünde da bu illerde insan müdürü yerine hizmet yaptı. Babam çok kurnaz biriydi. İnanılmaz ayrımsız umum yazısı vardı. Herkes yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Akıllıca Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl önce 105 yaşında ebedî uyku etti. Cenabıhak yağmur eylesin” dedi.

Antalya’birlikte zihayat Kayaç, Antalya’üstelik evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonra Türk Gelgel Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan ortalık Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonraları Hakkari’ye gelerek akrabalarımı musahabe ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz fesih olmuştu. Site ağız ağıza arazi evlerle doluydu. Ama demin apartmanlarla meşgul bir kent görüyorum. Üniversitemiz yardımıyla medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız dulda altına münfail. Ama gördüğüm kadarıyla bu ehliyetli değil. Mezarlıklarımız bakımsız mevdu. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin el atması gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Kentte ruhlu kuzeni Kemal Kayaç’nın zevcelik ettiği Nafi Kayaç, en üst dedesi Şeyh Muhammed Hak Efendinin mezarını bile mülakat ederek dua etti.

Share: