Hakkari haberi… Sürgünden 62 yıl sonra ata toprağı Hakkari’ye geldi

Hakkari’de 1960 yılında babası eski İl Özlük Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Yararlı Kayaç, aradan geçen 62 yıl sonradan ata toprağı Hakkari’yi mülakat etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Şahsiyet Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Yararlı Kaya, aradan 62 yıl sonra ağababa toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken elan 8 yaşında olan Yararlı Kaya, kentte hararetli akrabaları ile hasret giderdikten sonradan atalarına ilgili Meydan Medresesi ve aile mezarlıklarını musahabe ederek dua etti.

1960 darbesinde ansız benzeri kararla merhum babası İhsan Kayaç, Zeki Çıpa, Mehmet Vahim ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile bir kış günü memleketlerinden sürgün edildiklerini anımsatan Nafi Kaya, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O dolaşma dolmuş ve otobüste yok. Fakat merhum Salih Güzel’in süt kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 sene kaldıktan bilahare Tunceli’ye aktarım olduk. 2 sene sonraları Antalya’ya tayin oldu. Orada ise 7 yıl kaldık. Henüz sonraları tayinimiz Hatay’a imdi. Orada üstelik 3 yıl kaldık. en üst nakil Burdur’a bundan sonra. Artık babam yaşlanmıştı. Mütekait olana kadar de bu illerde kişi müdürü olarak hizmet yaptı. Babam çok deneyli biriydi. İnanılmaz tıpkı halk yazısı vardı. Bütün yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Hak Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl ilk 105 yaşında son etti. Allah rahmet eylesin” dedi.

Antalya’bile ateş parçası Kaya, Antalya’de evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonradan Türk Çekicilik Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan dolayı Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonra Hakkari’ye gelerek akrabalarımı konuşma ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Bağımlı tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz iptal olmuştu. Site ağız ağıza toprak evlerle doluydu. Amma demincek apartmanlarla yoğun benzeri kent görüyorum. Üniversitemiz sebebiyle medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız koruma altına alınmış. Amma gördüğüm kadarıyla bu tam değil. Mezarlıklarımız bakımsız bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin ahali atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte hararetli kuzeni Eksiksizlik Kaya’nın eşlik ettiği Yararlı Kaya, en üst dedesi Şeyh Muhammed Harbi Efendinin mezarını dahi ülfet ederek yakarış etti. – HAKKARİ

Share: