Gürsel Uğurlu: Yap-İşlet-Devret Modeliyle Yapılan Otoyolda Hgs Bakiyeniz Ehliyetli Değilse Yandınız

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Yap-işlet-devret modeliyle yapılan otoyolda gişelerden geçtikten bilahare akça ifa yapmadıysanız, HGS bakiyeniz de tam değilse yandınız. 15’inci günün böylecene intikal ücretinize yüzdelik 400 ceza uygulanıyor… Bu hukuksuzluktan derhal vazgeçin. Tek mi vicdan bulunmayan sizde? Kuşkusuz ayrımsız tümce bu? Kavim aldatmak parası bulamıyor” dedi.

Gürsel Tekin, zaman yaptığı yazılı açıklamada, hususi şirketlerin işlettiği otoyol ve köprü geçişleri amacıyla eskiden yapılmayan ödemelere yüzdelik 400 repo uygulandığı ve bu nedenle çok sayıda vatandaşın kıygın olduğunu belirtti. Tekin, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) işlettiği otoyol ve köprülerden HGS ve OGS bakiyesi az şekilde geçilse dahi, 15 dolaşma zarfında HGS ve OGS yerine servet yatırılınca intikal ücretinin faizsiz şekilde otomatik öğrenim edildiği anımsattı. Özel şirketlerin bunu yapmayarak lahzada icra takibi başlatıp buralardan balaban varidat elde ettiğini vurgulayan Uğurlu, şunları kaydetti:

“85 MİLYONLUK ÜLKEDE 25 MİLYONLUK İCRA DOSYASI VAR”

“Yap-işlet-devret modeliyle yapılan otoyolda gişelerden geçtikten bilahare akça ödeme yapmadıysanız, HGS bakiyeniz üstelik ehliyetli değilse yandınız. 15’inci günün böylece geçiş ücretinize yüzdelik 400 ceza uygulanıyor. Bu köprülerden evet de yollardan geçerken kimi zaman araba takılabilir, bazen siz unutabilirsiniz. veya bazı bazı Anadolu’dan geliyorsunuz, Anadolu’dan gelenler hasbelkader oradan esbak olabilir ve unutabilir, tıpkısı bakıyorsunuz kat ikmal fatura geliyor. Bu tensikat aklık yapılmamış. 85 milyonluk ülkede 25 milyonluk yürütme dosyası var. Az Daha makro nüfusun yüzdelik 90’ı icralık. Dünyada hakeza bir örnek namevcut. 150 teklik borcunuz, oluyor 2 bin teklik. Nedeni şu: Ürem çok yüksek, avukat ve icra masrafı derken değer kabarıyor, yurttaş kıygın ediliyor.

“BU HUKUKSUZLUKTAN DERHAL VAZGEÇİN”

Güreşçi Köprüsü, tünel ve otoyol işletmecileri duyuruyu mıhlı şekilde yapmadığı üzere vatandaşlar borcun farkına varmıyor. Çokça sayıda mağdur bana ulaştı. Bu hukuksuzluktan derhal vazgeçin. On Paralık mi vicdan bulunmayan sizde? Lacerem aynı bütün bu? Ulus atlatmak parası bulamıyor.”

Share: