Güreş Milli Takımı, Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor

Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’üstelik 10-18 Ilkgüz tarihleri ortada düzenlenecek olan Erkân Dünya Güreş Şampiyonası’na hazırlanan A Milliler, Bolu kampının ardından çalışmalarına İstanbul’bile bitmeme ediyor.

Türkiye Güreş Federasyonu’nun Sarıyer’da bulunan Mersinli Ahmet Kamp Merkezi’nde hazırlıklarına bitmeme A Milliler, basın mensuplarıyla ayrımsız araya geldi. 10-18 Ilkgüz tarihleri beyninde Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’üstelik düzenlenecek olan Kibar Dünya Güreş Şampiyonası’na hazırlanan Ay-Yıldızlılar şampiyonadan madalyalarla dönmek istiyor.

Kerem Kamal: “Sırada Acun Şampiyonası var”

60 kilogramda uğraş eden Avrupa Şampiyonu güreşçi Asillik Kamal, milli takım kampında açıklamalarda bulundu. İyi tıpkısı hazırlık devresi geçirdiklerini belirten Kamal, “Özellikle özlük adıma çok adamakıllı tıpkısı yıl geçiriyorum. 4 müsabakadan birlikte kızıl madalyayla ayrıldım. Artık serencam virajdayız. Hem fiziki hem de ruh bilimsel olarak hazırız, yemeden içmeden zamanımızı bekliyoruz. Düne büyüklüğünde Bolu’daydık. Demincek evimiz olan Sarıyer’deyiz. Takımda çokça böke abilerimiz var. Çokça güzelce tıpkı can kuşu yakaladığımıza inanıyoruz. Ayrıntılı süredir kırılamayan rekoru kırıp mızıka olarak Dünya Şampiyonu görünmek istiyoruz. Bunun üzere hem kadro hem de topluluk yerine elimizden geleni ortaya koyacağız” dedi. Değme sporcunun hayalinin olimpiyatlar olduğunu bile belirten Kamal, “2020 olimpiyatlarında madalya alamadım ama bu tecrübeyle 2024 Paris’e hazırlanıyorum. Adım Adım müracaat etmek istiyorum. Avrupa Şampiyonası iyice geçti, demin Acun Şampiyonası var. Önümüzdeki yıl ise olimpiyat vize maçları olacak. Yeni sezona aktif şekilde koymak istiyoruz. Seçkin sportmen kadar benim de hayalim 2024 Paris Olimpiyatları. Kesinlikle bu turnuva 2024 Paris Olimpiyatları’nın beribenzer bire bir versiyonu. Yaş grubu yerine birbirine mümasil jenerasyonlar karşı karşıya geliyor benim kilomda. Olimpiyatlar üzere er benzeri prova diyebilirim. Burada madalya almak, 2024’te madalyanın benzeri ucundan ağrımak gitmek. Hangi olursa olsun kürsüye çıkmak haddinden fazla muhteşem. Düştüğünüz antlaşma gene o kürsüye çıkamayabiliyorsunuz” açıklamasını yaptı.

Maksat Fırat: “Haddinden Fazla mebzul bire bir takımımız var”

67 kiloda savaşım fail ve akıbet Avrupa Şampiyonası’nda kızıl madalya kazanan Murat Fırat bile gür ayrımsız tedarik kampı yaşadıklarını belirterek “Önümüzde Acun Şampiyonası var. Haddinden Fazla güzelce hazırlandık. Akıbet kampımız burada. Evire Çevire geçti icraat. Akıbet yapılan Avrupa Şampiyonası’nda böke oldum. Burada dahi ülkemizi sunma gür şekilde afişlemek istiyorum. Sarıyer bizim evimiz gibi. 60 kiloda Asalet kardeşim, 67 kiloda dahi ego Avrupa Şampiyonu oldum. İnşallah Acun Şampiyonası’nda dahi bayrağımızı göndere iletilmek istiyorum. Takımımız çok mebzul. 55 kilodan 130 kiloya büyüklüğünde çokça bereketli tıpkı takımımız var. Hep böke başlamak için gelecek, tığ dahi şampiyon tutmak üzere mindere çıkacağız. Önümüzdeki yıl ferah ayrımsız evre alırsam Paris Olimpiyatları’na de gitme hakkı kazanacağım. Elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Belgit Akbudak: “Rekoru delmek istiyoruz”

82 kilodaki madalya umutlarından Burhan Akbudak üstelik dinlenme kampı döneminin bereketli geçtiğini açıklayarak “İyi bire bir çevrim geçirdik. 82 kiloda uğraş edeceğim. Son kampımız Bolu’daydı ve hazırlıklarımızı orada tamamladık. Imdi evimizdeyiz ve sonrasında yolculuğa çıkacağız. Topluluk olarak elan önce Avrupa Şampiyonası’nda alınan 16 madalyayı 17’ye çıkardık. Dinç tıpkısı ekibiz. İnşallah henüz iyisini yapıp, daha evvel 2 kez kazanılan mızıka halinde Acun Şampiyonluğu’nun 3.’sünü yaşayacağız. Geçen yıl Oslo’da finale çıkmıştım. Artık Dünya Şampiyonası’nda kızıl madalya kabul etmek istiyorum. Paris Olimpiyatları öncesinde da yoğun tıpkı imtihan olacak amma önümüzdeki sene yapılacak olan şampiyona temel kasıt olacak zira vizeleri orada alacağız. Önümüzdeki yıl de elimizden geleni yapıp inşallah olimpiyat kotasını alacağız” ifadelerini kullandı.

Metehan Başar: “Takım halinde Dünya Şampiyonluğu’nu hedefliyoruz”

97 kiloda savaşım eden benzeri apayrı şampiyon güreşçi Metehan Başar da Acun Şampiyonası’na beş altı aynı müddet kaldığını anlatım ederek “Bolu’daydık ve artık buraya biraz henüz dinlenmeye geldik. Haddinden Fazla güzlü aynı takımımız var. Avrupa 2.’si olduk ve demincek bile hedefimiz topluluk halinde Dünya Şampiyonu doğmak. Buna inanıyoruz. Avrupa Şampiyonası çok muvaffakiyetli geçti. Buraya bile bol hazırlandık. Hem ferdi kendisine şampiyonluk istiyorum hem da takım olarak bökelik istiyoruz. Hedefimiz bu yöndeydi ve hazırlandık. Son Dünya Şampiyonaları’nda birçok değerli madalya kazandık. Benim şu anda takımımıza olan inancım cümle. Avrupa Şampiyonası’nda bunu gördük. Burası az buçuk daha kuvvetli tıpkısı turnuva olacak ama inşallah bir nice madalyayla ülkemize döneceğiz” dedi. Paris Olimpiyatları amacıyla dahi konuşan Başar, “Önümüzdeki yıl başlayacak olimpiyat süreci öncesinde bu şampiyonluk da çokça majör. Önümüzdeki yıl Dünya Şampiyonası’nda muvaffakiyetli tutmak haddinden fazla eke. Değme sportmen üzere benim bile hayalim olimpiyat madalyası. Vizeyi Acun Şampiyonası’nda almak elan bereketli oluyor çünkü sonrasında proses uzuyor. Seneye olimpik kilolarda vizelerimizi alıp Paris Olimpiyatları’nda zer madalya kullanmak istiyoruz” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamaların arkası sıra Güreş Milli Takımı, matbuat mensuplarına şişko kurum verdi. – İSTANBUL

Share: