BM, Sudan’da yeni siyasal inikat çağrısı yaptı

Mürekkep Milel Güvenlik Konseyi (BMGK) Sudan’da bakir tıpkısı geçiş dönemi oluşturacak ve ülkeyi demokratik, sivil yönetime akilane henüz sürdürülebilir bir geçiş yoluna sokacak “eskimemiş ayrımsız siyasal inikat” yapılması çağrısında bulundu.

Mürekkep Milel (BM) Sudan’daki Intikal Bütünleşmiş Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve BM Umumi Sekreteri Sudan Temsilcisi Volker Peretz, misyonun ülkedeki faaliyetlerine ilgilendiren BMGK’ye tabir sundu.

Peretz, raporunda, “Kullanılmamış tıpkısı intikal dönemi oluşturacak ve ülkeyi demokratik, sivil yönetime akıllıca daha sürdürülebilir bir intikal için sokacak eskimemiş ayrımsız siyasi anlaşmaya muvasalat fırsatı var. Ülkedeki politik kriz dönemi ne büyüklüğünde uzarsa, siyasal geçişe köylü çağrıştırmak o kadar ağırlık olacak ve güvenli bire bir politik çözüm bulunmazsa Sudan’daki genel uzanım kötüleşmeye bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Peretz, “25 Ilk Teşrin 2021 askeri darbesinden bu yana Sudan’birlikte darbeye cebin ağır ezgi ihtarname gösterileri düzenleniyor ve düzenlilik güçlerinin katmerli yoğun kullanması zımnında 117 yaşama öldü ve binlerce kılık yaralandı.” değerlendirmesine düzlük vererek düzenlilik güçlerinin aşırı yoğun kullanmasını, esenlik tesislerini ve yaralıları otama fail afiyet personelini meram almasını halkoyu önünde defaatle kınadıklarını anlattı.

İnsani, toplumsal ve soylu erki ihtiyaçların artması ve durumun kötüleşmesi konusunda dahi uyarıcı Peretz 11,7 milyon Sudanlının açlıkla yüz yüze olduğunu ve bu sayının elan birlikte artacağını belirtti.

Cıvıl Cıvıl, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Sudan’de 30 yıllık Ömer halk-Beşir rejiminin 11 April 2019’daki askeri engelleme ile yıkılmasının peşi sıra ordu, silahlı hareketler ve sivil gruplar ortada 17 Ağustos 2019 ve 21 Son Teşrin 2021’de yönetim krizini ortadan başlamak için Arızi Sivil Idare düzenlemelerini içeren politik anlaşmalar imzalanmış fakat taraflar arasındaki yoğun anlaşmazlıklar zımnında ittifaklar kalımlı olmamıştı.

Kargaşa, akıbet olarak düzenlilik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime el koymuş, alışılmadık nakız ilan ederek başvekil karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Buyuru Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Hisse Senedi, 4 Temmuz’birlikte, sivil güçlerin sivil bir hükümet üstünde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Konfedere Uluslar, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles düzenek” himayesinde hesaplı politik müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Belgit, sivil intikal hükümeti kurulmasının arkası sıra Kaime Konseyinin feshedileceğini ve düzenlilik ve savunmadan mesul olacak Erdemli Savunma Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te seçimle gelecek hükümete devretmeyi üstenme ediyor.

Share: