Eskişehir’de engelliler ve aileleri dinleti verip, halk oyunları gösterisi sunacak

Eskişehir’de Iye Zihinsel Engelliler Yardımlaşma, Tesanüt ve Koruma Derneği üyeleri dinleti verip, ahali oyunları gösterisi yapacak.

Eskişehir Valiliği koordinasyonunda Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Anadolu Üniversitesi desteğiyle engelli ve buğulu bireylerin toplumda görünürlüğünü sağlamak, bu konuda farkındalık bina etmek için Iye Zihinsel Engelliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Esirgeme Derneği üyeleri, kentte türlü etkinlikler sunacak.

Etkinlikler kapsamında cemiyet üyeleri, erte saat 17.00’da Küçük Asya Üniversitesi Türk Dünyası Malumat, Hars ve Tekellüm Merkezi’nde dinleti ve umum oyunları gösterisi gerçekleştirecek.

Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdür Vekili Hüseyin Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın destekleriyle İzmir’de elektrik gösteren Ege Zihnî Engelliler Teavün, Tesanüt ve Siper Derneği üyeleri ve ailelerinin katılımıyla kentte tıpkısı kol aktiflik düzenlediklerini söyledi.

Dernek üyeleri ve ailelerinin ferda konser verip, el oyunları gösterisi sunacağını anlatan Hacıoğlu, “Ayrıca engellilik alanına ilişik içtimai farkındalığın artırılması amacıyla 25 Ağustos Perşembe haset saat 10.30’da Kavim Bahçesi önünden başlayan bir yürüyüşümüz olacak. Bakanlığımızın vizyonuna akıllıca adına engelli vatandaşlarımızın ve yakınlarının toplumsal entegrasyonunun bu kapsamda sağlanmasını amaçlıyoruz. Engellilerimizle tığ büyük bire bir aileyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Dernek Başkanı Hayrettin Yaşar üstelik 2004 yılında kurdukları dernekte zihnî engellilere hayata bağlamak ve sosyalleştirmek amacıyla çalıştıklarını bildirdi.

Müzik ve ahali oyunlarıyla mânialı çocukların bahtiyar olduğuna değinen Yaşar, “Derneği örgen olanların sayısı arttı. Eskişehir, derneğimizin 8’inci durağı. Daha ilk İstanbul, Bursa, Kocaeli, Adapazarı, Konya, Aydınlık, Manisa’da birlikte konserler verdik. Derneğimize destek veren Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’a teşekkürname ediyorum.” dedi.Share: