Erzincan veriş gününe karla uyandı

Erzincan veriş gününe karla uyandı

ERZİNCAN – Erzincan’dahi kar yağışı hareketli olmaya başladı.

Akşam ve sabahleyin saatlerinde itici havanın aktif olduğu Erzincan’birlikte vatandaşlar güne karla uyandı. Kar yağışıyla birlikte kent merkezi beyaz zehir örtüye büründü. Evlerinden dışarı sâdır vatandaşlar araçlarının üzerindeki eş temizleyerek yola koyuldu.

Meteoroloji 12. Nahiye Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmeye göre, havza genelinde havanın parçalı ve çok bulutlanmış, fasılalı kar yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Dönme boyu buzlanma ve don olayı alay malay, sabah ve şeb saatlerinde yer düz sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyrettiği bölgede rüzgarın batılı yönlerden belli belirsiz, arada sırada itidalli kuvvette kuvvetli esmesi bekleniyor.

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve külot uyarısı dahi yapılarak, “Bölgede efdal kar örtüsü mevcut dik akıntılı yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, buzlanma ve külot olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara alın başta sürücüler başlamak üzere vatandaşların ve ilgililerin titiz ve müdebbir olmaları gerekmektedir.” denildi.

“Sağlam kar yağışı uyarısı”

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün Şarki Karadeniz’in çöz kesimleri ile Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Van çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Muhtemel kar yağışının sağlam ve düzlük meydan ağır sıklet olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayına sınırlı olarak ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağmur ve çığ tehlikesi vb.) karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Share: