EDİRNE BAROSU’NUN 200 YILLIK KONAĞI RESTORE EDİLECEK

EDİRNE’dahi tescilli sivil mimari örneklerden biri olan tahminî 200 yıllık Baro Konağı’nda yenileme çalışmaları başladı. Edirne’nin Dilaverbey Mahallesi Osmaniye Caddesi üstünde kâin tahminî 200 yılık tarihi Baro Konağı, il ve baro işbirliğiyle restore ediliyor. Başlatılan arılık, ölçüm ve projelendirme faaliyetleri ile tarihi konağın 20 yıl eski ihtişamlı görüntüsüne kavuşması bekleniyor. Edirne Baro Başkanı Gökhan Karakoç, tahminî 10 yıldır işsiz durumda mevcut tarihi konakta incelemelerde bulunarak, bitmeme fail bostan ve eğlek içi temizlik çalışmalarıyla ait değerlendirmelerde bulundu. Karakoç, tarihi konağı görkemli günlerine kavuşturmak istediklerini belirterek, Konağın 200 vücut yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden önce tıpkısı Anadolu aileye aitmiş. Kestirmece 20 yıldır bizim elimizde. Aslına makul restore edilecek dedi.

Karakoç, konağın eski günlerine kavuşturulması amacıyla önceki adımın atıldığını belirterek, İmparatorluğun akıbet yüzyılına tanıklık etmiş Kaleiçi semtimizin en nadide tescilli sivil mimari örneklerinden olan baro konağımızı eski günlerine kavuşturmak üzere evvel adımı attık. Valimiz Sayın Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın destekleriyle geçmiş saflık, ölçüm ve projelendirme faaliyetlerine geçtiğimiz hafta itibariyle başlamıştık. Zaman üstelik Edirne belediyemizden ekipler geldiler, arılık faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yakın zamanda proje ile gelişigüzel konağımızın ne amaçla kullanılacağı şekillenecekö ifadelerini kullandı.

‘GÖRKEMLİ GÜNLERİNE KAVUŞTURMA ÜMİDİNDEYİZ’

Tarihi konağın 2002 yılında dönemin valisi Gönüllü Yücel eliyle restore ettirilerek Edirne Barosu hesabına tescillendiğini hatırlatan Karakoç, Ancak gerek hizmet maliyetlerinin çokluğu, icap adliye binamızın şehir merkezinden henüz ırak tıpkısı yere taşınmış olması ile konağımız bir tutar atıl kaldı. Ancak demin canlandırma ederek belki baro lokali, ihtimal da avukat mihman evi evet. Proje henüz netleşmedi ama eski görkemli günlerine kavuşturma ümidi içindeyiz. Çalışmalarımız bu yönde sürüyor dedi.

‘ASLINA AKILLICA RESTORE EDİLECEK’

Karakoç, tarihi konağın yaklaşık 10 yıldır atıl benzeri durumda olduğunu ifade ederek, Baromuzun bütçesinden gelişmemiş tamiratlar yaptırdık. Lakin sakat tarihi binaları yüklenmek, ıslah etmek, ayakta tutabilmek bayağı ayrımsız husus değil. Düşük maliyetlerle maalesef olmuyor. Nedeniyle henüz iri tıpkı projeye ihtiyacımız var. Edirne valimiz bu konuda desteklerini esirgemediler. Konağımız gine fena hâlde günler görecek. Konağın 200 eğin yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden evvel bir Anadolu aileye aitmiş. Tahminî 20 yıldır bizim elimizde. Aslına akla yatkın restore edilecek dedi.

‘BAHÇEDE OTURUR SABAHLEYIN KAHVELERİ İÇERDİK’

Dilaverbey Mahallesi sakinlerinden Dilber Bender ise tarihi konağın yenileme çalışmalarının başlatılmasından ortalık mutlu olduğu belirterek ‘Orada günlerimiz olurdu. Bahçede otururduk, sabah kahveleri içerdik. Bostan o kadar güzeldi ki. Biz bu mahalleye 1970 senesinde geldik. Bilahare sahibi sattı, gitti. Ayrımsız elan bile bakılmadı. Yanındaki beyaz zehir eş dahi bizimdi. geceli gündüzlü bire bir aradaydık. Mutlu olmaz mıyım Bura çarşının göbeği. Arı Sili peki. gelen geçen turistler bakıyor, ayıp oluyor. Edirne’mize hakeza bire bir madde yakışmaz. İnşallah bundan sonra dolgunca tamam diyerek konuştu

Share: