Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Muğla STK buluşmalarında konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin aldığı kararlar ve attığı majör adımlarla krizlerin üstesinden geldiğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programı kapsamında geldiği Muğla’de, Sıtkı Koçman Üniversitesi Mektepli Sarayı VIP Salonu’nda STK temsilcileri ile buluştu.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, abuhava değişikliğinin etkilerini bütün gelişigüzel yaşadıklarına dikkati çekerek, Muğla’birlikte ve memleketi Antalya’üstelik tarihin yeryüzü acı yangınlarını yaşadıklarını, bu yıl Pakistan’ın üçte birinin seller altında olduğunu ve bibi dağlardan dominant geldiğini kaydetti.

Sabık ay Gürcistan’da haddinden fazla vahim yangınların çıktığını, üç uçağı bu ülkeye müzaheret üzere gönderdiklerini ve böylelikle yangının arama altına alındığını belirten Çavuşoğlu, “Hemen iklim krizi değil, kafile krizi dahi bugün dünyanın bildirme cesim sorunlarından bir tanesi. Latin Amerika’dan Avrupa’ya herkesin sorunu. Geçen hafta New York’ta Şili Dışişleri Bakanı de bu konuda bizden destek ve deneme paylaşımı istedi. Esasen zaman enerji krizi herkesin kuma sorunu. Avrupa bu kışı kuşkusuz geçireceğini düşünüyor. Yapı aydınlatmaları kapatılıyor, bölüt evlerinde sıcaklığı azaltmaları, klimaları kapatmaları çağrısında bulunuluyor, antrparantez tahdidat getiriliyor. Birçok Avrupa ülkesinde maalesef bu kış genişlik maksimum ısı derecesi 19 veya 20 olacak. Bu kıtipiyoz endişe verici ayrımsız öz.” ifadesini kullandı.

Rusya- Ukrayna savaşının etkileri

Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi, damarı bozuk etkilerinin azaltılması üzere Türkiye büyüklüğünde aktif müteharrik bire bir ayrıksı ülkenin olmadığına aksan özne Çavuşoğlu, güzeşte hafta BM Genel Kurulu’nda herkesin Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını takdir ettiğini söyledi.

Sabık hafta iki talih arasındaki köle değişiminin gerçekleşmesini sağladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Onun üzere kapalı kapılar arkasında aylarca süren müzakerelerde görüştük, hassas müzakereler yürüttük bilinmedik müzakerat yürüttük. Girişimlerimiz sonucunda varılan İstanbul tahıl anlaşmasıyla global besin krizinin önüne geçtik, zengini, fakiri herkes Türkiye’ye teşekkürname ediyor ve Türkiye’den apayrı tıpkısı mevki dahi BM’bile bu sorunu bir tane başına çözemezdi. Ama tığ bile BM’siz olanaksız dedik ve mutlaka BM’nin çatısı altında gerçekleştirmemiz gerekiyor. Zira varılan anlaşmanın meşruiyeti da çok önemliydi.” diye konuştu.

Küresel basılmış arzı konusunda da eskimemiş benzeri krizin önüne döndürmek amacıyla BM ile alay malay Ukrayna ve Rusya gübresinin dünya pazarlarına taşınması üzere çalıştıklarını nâkil Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bu gübreye parçalanmamış dünyanın ihtiyacı var. Dünyadaki gübrenin yüzde 70’ini elhak Rusya üretiyor, Ukrayna de tıpkı şekilde matbu üretiyor. Zımnında bu gübrenin önündeki dış satım engellerini kaldırmazsak tarım ülkeleri bulut duyuyor. Brezilya Dışişleri Bakanı bile tıpkı şeyi söylüyor, Endonezya Dışişleri Bakanı de bire bir şeyi söylüyor. New York’daki görüşmelerimizde. Nedeniyle herkesin gözü bizde, inşallah bu sorunun çözümü üstüne da tıpkı pozitif ve önemli tutumlarımızı bitmeme ettireceğiz. BM ile gelişigüzel lazım çalışmaları yapıyoruz. Bunların hepsi kırılan benzeri diplomatlık gerektiriyor. Dünyanın bu büyüklüğünde bölündüğü benzeri ortamda savaşçı taraflarla konuşabilmek öyle herkesin harcı değil. Hele hele bu dara politikasını sürmek bayağı değil. Herkesin bu dönemde ilkeli davranması birlikte o kadar olağan değil. Çünkü ayrıksı faktörler var, bambaşka aktörler var, olumlu, karşıt aktörler var, tartı yapanlar var, Avrupa Birliği içre Avrupa ülkelerine külfet yapanlar var. Ego biliyorum bizim kabil düşünen ülkeler dahi var, ama değişik sebeplerden dünya bu abra politikasını üstelik sürdüremiyorlar. Bizim büyüklüğünde etraflı tıpkısı çizgide çapmak o kadar kıytırık değil, bunu dahi başaran mevki yok. Bu hem ağırbaşlı, hem önderlik, hem adanmışlık, hem kadro ruhu hem da nitelikli kadrolar mucip tahakküm benzeri hareket. Amma hepsinden önemlisi inanç, tarihi derinlik, azamet millet birlikteliği, milli zihin ve güdeleme gerektirir. İşte bu bizim şu anda izlediğimiz bu politikanın arkasında dahi milletimizin desteği var.”

AK Parti’ye rey veren, vermeyen hemencecik herkesin, izledikleri politikayı takdir ettiğini ve akıllıcasına bulduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu birlikteliği inşallah değişik alanlarda bile sürdüreceğiz. Beş Altı ilk söylediğim niteliklerin bütünü bile haddinden fazla şükür bizde, Türkiye’de var. O yüzden bu tahakküm coğrafyada Türkiye’miz aynı abra adasıdır.” açıklamasında bulundu.

(Sürecek)

Share: