Denizli selen… Komutan Bilen Işık, Cenup Kore’de Konfedere Kentler ve Yerel Yönetimler Acun Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık, Mürekkep Kentler ve Yerel Yönetimler Acun Teşkilatı’nın (UCLG) Cenup Kore’nin Daejeon şehrinde düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Uzlaştırıcı Şehirler İçin Bölgesel Atılganlık Kuralları Tekvin: Ara Bulucu Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması mevzulu oturumda moderatör olan Başbuğ Işık, “Uzlaştırıcı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi çabucak uygulamaya geçirdik ve olması müstelzim rastgele kalem donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Mürekkep Kentler ve Domestik Yönetimler Acun Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde planlı Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Yönetim Kurulu Toplantısı, Genel Kurul Toplantısı ve Acun Konseyi Toplantısı, Cenup Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Alim Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Gündüz Feneri ile birlikte Türkiye’den 22 belediye reisi ve meclis üyesi iştirak etti.

“Olması müstelzim rastgele türlü donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Uzlaştırıcı Şehirler İçin Lehçe Atılganlık Kuralları Tevlit: Aracı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatörlük eden Belediye Başkanı Işık, “Yerli yönetimlerde ilkin uray başkanları başlamak için divan üyeleri, müdürler ve personel o şehirle entegre olmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını bahtiyar etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda biz, Aracı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi şipşak uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda düz kayran birçok konunun bile bizim kadar aracı şehirler konumunda düzlük düzlük şehirler süresince yüce olacağına inanıyoruz. Ara Bulucu şehirler, herkesi önemseyen, kırsal kesimle site beyninde hayat kalitesini artırmayı amaçlayan, hayatiyetli tıpkısı gelecek kurmak hesabına çok nazik öneme sahip. Olması gereken herhangi bir cins donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler namına eskimemiş hisse senedi sahalarının açılmasından tutun bulunan şehri yaşanabilir bir yere çevrilemek için bir nice faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun birçok örneklerini yaşıyor ve artık bile yaşamaya bitmeme edecek. Kütahya’da göçü durdurduk. 3 sene öncesine kadar sürekli göç veren bir şehir olan Kütahya, şimdi artık gençlerini doyurabilen ve toprak kayması azaltan tıpkı konuma geldi” dedi.

Kütahya’üstelik İkamet Anaç, Mehmetçik Deneyli ve Alem Kart uygulamaları

Vatandaşın kendine mümasil olanı yerli tutumlu olarak kabul ettiğini belirten Başbuğ Işık, “Evcil yöneticilik hem çok leziz hem de çokça el. Yerel yönetimleri vatandaşımız icra makamı kendisine görüyor ve hal bekliyor. şehremini adına çözüm uydurmak zorundayız. Tığ de hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın hayat kalitesi ile bol bolamat seviyesini artırdık. Fikirli kentçilik uygulamaları üstüne sonuç 3 yılda çokça gösterişli projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim gibi 51 uray arasında birinci olduk. İkamet Deneyli, Mehmetçik Anaç ve Hilal Bilgili uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Katılımcı belediyecilik uygulamalarının yanı sıra saydam belediyecilik ve zahir başlık belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana kısaca 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya devam ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz amacıyla hayırlara açacak olmasını diliyorum. Umum katılımcıları saygıyla selamlıyorum ve haddinden fazla teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediye Reisi Murat İbrahim Altay, Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Tasavvur Zorluoğlu, Adıyaman Belediye Reisi Süleyman Kılıç, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Bataklık, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Mersin Ağacı, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve meclis üyeleriyle birlikte Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: