‘Demir Yumruk’ soruşturmasında iddianame, İskenderun’a gönderildi

ANKARA merkezli 29 ilde planlı ve çıpa polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı tez edilen firmalara müteveccih planlı demir pres soruşturması kapsamında, Erol Eşrefoğlu’nun üstelik aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianame, ‘yetkisizlik’ zımnında İskenderun Bati Ukubet Mahkemesi’ne gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı tarafından ölçülü soruşturma kapsamında 3 ayrı suç örgütüne yönelik 29 ilde planlı ‘Çipo Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 kişi tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz konusunda daha sonra serbest bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin düzlük aldığı Erol Eşrefolu (Yerel) grubuna müteveccih soruşturmayı tamamlayarak 17 hayat üzerine iddianame düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Yerel) olduğu ve becerikli konumundaki değişik şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demir ile sıhriyet bağları olduğu belirtildi. İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Çıpa’in ‘yanlışlık gitmek amacıyla teşkilat kurmak’, ‘kamu çalım ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 dar Kamu Alacakların Tahsil Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine aykırılık etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, farklı şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Yerel, Nişancı Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Yerel Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Domestik Şengül, Mecbur Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Yerli’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllarda hapisle cezalandırılmaları murat edildi. 15 gönül için ise ‘kovuşturmaya vadi olmadığı’ kararı verildi.

DOSYA İSKENDERUN’A GÖNDERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle 16 Ağustos’ta hazırlanan iddianame, Ankara 21’nci Dokunaklı Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianameyi akseptans fail mahkeme, kanıt edilen suçların gerçekleştiği yer ile sanıkların birçoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle ‘yetkisizlik’ kararı vererek, dosyayı İskenderun Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’ne gönderdi. İskenderun Aheste Ukubet Mahkemesi’nin dosyayı akseptans etmesi halinde anlık İskenderun’de yapılacak, itiraz etmesi durumunda ise yargılamanın ne mahkemede yapılacağına Yargıtay ilgilendiren dairesi karar verecek.

Share: