“Demir Tahakküm” iddianamesi salahiyetsizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çıpa polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı tez edilen firmalara müteveccih “Çıpa Yumruk” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Yerli) dahi aralarında bulunduğu 17 sanıklı savca “yetkisizlik” zımnında İskenderun Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan iddianame, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme, argüman edilen suçların gerçekleştiği düz ile sanıkların tıpkı çoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “salahiyetsizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki yavaş ukubet mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı kabul etmesi halinde anlık İskenderun’bile yapılacak, itiraz etmesi yerinde ise yargılamanın hangi mahkemede yapılacağına Yargıtay karar verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çipo çelik sektöründe neşelilik gösteren ve iktisadi mahdut boğaza sakıt fabrikaları, baştan amal ayla getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket yönetimlerini da akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Yerel ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu aksiyon yerlerini paravana yönetimler yoluyla dümen ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar vasıtasıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme fail Katma Ayar Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri meydan aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çipo Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çipo Polat Transport Sanayi ve Tecim A.Ş. firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “yanlışlık örgütü inşa etmek”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 5’er yıldan 17 sene 6’şar ayak tabanı ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar taban büyüklüğünde hapsi istenen bu sanıkların ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki katı kadar adli dünyalık cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “yanlışlık örgütüne uzuv atılmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline tutmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 sene 9’ar aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Vabeste Fırat Ekşioğulları’nın dahi “yanlışlık örgütüne uzuv görünmek”fecir 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla gelişigüzel örgüte yardım” suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Patent Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerel Şengül ve Salih Domestik’in birlikte 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması kâm edildi.

Share: