CHP Umumi Başkan Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona erdirmesini ve ongun komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde düşmek üzere Van’a gelen Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte görev işleyen gazetecilerle bire bir araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u havi 4 günlük izlence kapsamında bölgeyi ülfet ettiklerini belirten Salıcı, partilerinin oyunu tezyit etmek istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları yeterli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Hiç milletvekilimizin olmadığı Veca, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır kadar şehirlerde çalışmalar yapıyoruz. Akıbet aldığımızı da görüyoruz. Van’bile elan önce YANLIŞSIZ Öğür’ye düşünce vermiş deminden CHP’ye düşünce verecek insanlar var. Tığ Van’dan saylav çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki engelleme tamamen sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları dahi değerlendiren Salıcı, henüz önce Azerbaycan topraklarının koca aynı kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının majör ayrımsız kısmını düşüncesiz aldığına ve aynı anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya uygun tıpkısı şekilde sürecin yürümesini ısrarla dilek ediyor. Sâdır o ki Ermenistan tarafında sıkıntılar var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Tığ istiyoruz kim Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona ersin ve bol komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki devlet arasındaki normalleşme Türkiye’nin umum Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi demek. Serencam yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin şehit olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın kararlı bir tutum izleyip imzalamış olduğu protokole uyması geçişsiz.”

Ayrımsız gazetecinin CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” yönündeki sözlerine ilişik sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı masa yerli durumunda duruyor. Altılı masanın iradesi Türkiye’de yaşanan belli tartışmalarla sarsılacak aynı ferman değil zira 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dair tıpkısı basiret içeriyor. Başkanlık sisteminin ortadan kalkması, herkesin özlük görüşünü daha rahat aynı şekilde tabir edebileceği, oturmuş tıpkı parlamento zeminde yürümesini ifade ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Öğür Meclisi üyeleri Nevaf Kuvvet, Kıvrılma Sulh Polat ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu de katıldı.Share: