Çevirici sahiplerine fena hâlde malumat! Akaryakıta bu akşam yarısından itibaren muteber olacak tenzilat geldi

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere sınırlanmış olarak akaryakıt fiyatlarındaki cümbüş bitmeme ediyor. yoğun 3. günde dahi akaryakıt fiyatları değişti.

BENZİNE İNDİRİM

2 çevrim ilk benzine 1 lira 16 kuruşluk tenzilat yansıtılmıştı. Güzeşte ise benzine 55 kuruş zam, motorine 95 kuruş indirim gelmişti. 2 günlük değer hareketliliğinin peşi sıra bugün bile benzine tenzilat geldi.

LİTRE FİYATI KAÇ LİRA OLDU?

Bu geceleyin yarısından itibaren benzinin litresi 45 kuruş düştü. İndirimin ardından benzinin litresi İstanbul’da 20 teklik 16 kuruşa, Ankara’da 20 lira 33 kuruşa, İzmir’de ise 20 lira 34 kuruşa indi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’birlikte benzin ve süt fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz tasfiyehane fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Tasfiyehane satış fiyatı bulunuyor. Kaçak Arıtımevi Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz kitap fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, galiba tıpkısı eşit değiş farkında kaçak tasfiyehane tavan satış fiyatı elde ediliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan bir tane sendika olan EPGİS hakkında cürüm duyurusunda bulunmasının arkası sıra, sendika sav süreci sonlanana büyüklüğünde akaryakıttaki denk değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Share: