Cevdet Yılmayan: “Elbette tehditler, riskler var amma bir taraftan birlikte fırsatlar var”

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Parti Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan, “Dünyanın, bölgemizin, ülkemizin geleceğini tartışıyoruz. Bu dönemde canavarlar kadar fırsatların de olduğunu düşünüyorum. Tabiatıyla tehditler, riskler var ama bir taraftan da fırsatlar var. Normal zamanlarda yapamayacağınız sıçramaları, atılımları bu zümre zamanlarda yapma imkanınız üstelik tür.” dedi.

DÜRÜST Parti’nin iktidara gelişinin 20. yıl dönümü dolayısıyla planlı “21. Yüzyılda Politika ve Kullanılmamış Açılımlar Forumu” kapsamında “Kullanılmamış Korkulu Savaşları: Ekonomi ve Enerji Politikaları” antetli panel düzenlendi.

Panelin moderatörlüğünü eden Yılmayan, dünyada siyasa, tutum ve birçok sektörel konunun yeniden şekillendiği aynı ortamda geleceği tartıştıklarını anlattı.

Soğuk uğraş, mali, küresel akse, pandemi ve Ukrayna- Rusya savaşı kabilinden gelişmeler sonrası kullanılmamış benzeri ortamın olduğunu nâkil Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünyanın, bölgemizin, ülkemizin geleceğini tartışıyoruz. Bu dönemde canavarlar kadar fırsatların üstelik olduğunu düşünüyorum. Bittabi tehditler, riskler var ama bir taraftan bile fırsatlar var. Alışılagelen zamanlarda yapamayacağınız sıçramaları, atılımları bu tür zamanlarda etme imkanınız üstelik cins. Ama bunun şartı süresince bulunduğunuz durumu ve geleceği mebzul fehmetmek, bereketli analiz etmek, nereye gittiğimizi ferah kullanmak ve buna göre konumlanmak. Bunu başarırsanız canavarlar zamanı fırsatlar zamanına dahi dönüşebilir.”

İçinde bulunulan dünyada ekonominin yeniden şekillendiğini vurgulayan Yılmayan, Kovid-19 salgınından çıkış süreci ile Ukrayna, Rusya savaşıyla ortaya sâdır gelişmelerle beraber erke başlığının ön plana çıktığını aktardı.

Panelde tıpkı istişare işleyen Manchester Üniversitesi, Bankacılık Programları Akademisyen Prof. Dr. İsmail Ertürk, İngiltere’de geçen aylarda hükümetin 50 milyar dolarlık bütçe açığı yaratabilecek hesaplı politikasından kıran düştüğünü kaydederek, ” Elon Musk, zatî zenginliğiyle 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldı. Bu ölçülü bire bir tutum değil. Bunu çözmemiz lazım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: