Ululuk destekli yatırımla 4 bin gönül istihdam edilecek

Fehamet destekli yatırımla 4 bin can istihdam edilecek

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yüzdelik 70 desteği ile yapılan 3. Bölük Kıytırık Sanayi Sitesinde coşkun say sürüyor

BİNGÖL – Bingöl’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yüzde 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Bölük Amiyane Uran Sitesi inşaatı derakap yükseliyor. Endüstri sitesinin bitmesiyle alay malay 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de mevcut uran sitesinin ihtiyaca karşılık vermemesi üstüne tıpkısı araya gelen süfli esnaf, eskimemiş uran sitesi kurulması üzere Bingöl 3. Hizip Oldukça Endüstri Sitesi Çatı Kooperatifini kurarak arzu toplamaya başladı. Bodur sürede 501 üyeye vasıl kooperatif, sitenin kurulması üzere yüreklilik ile düzlük temini arayışına girdi. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığınca, 2 yıl ödemesiz ve 15 sene izansız ödemeli yüzdelik 70 kredi desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de işin ihalesini gerçekleştirdi ve Bingöl- Muş yağız yolunun 11. kilometresinde 280 milyon teklik keşif bedelci proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan amiyane sanayi sitesinde 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Bölük Pespaye Uran Sitesi Bina Kooperatifi Başkanı Misyon Kılıç, “2015’te kooperatifi kurduk. Şuan bulunduğumuz yerey meraydı. 730 bin metre kare araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu gelişim yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz. ” dedi.

Projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının biricik seferde ihaleye çıkardığı en şişman adi sanayi sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Bakir sanayi sitesinde möble imalatı ve tamiratı amacıyla 184, oto tamirciliği üzere 137, eroin işleri amacıyla 129, PVC ve alüminyum doğrama amacıyla 36, çini ve çömlekçilik üzere 15 dükkan bulunacak. Projemiz yüzde 70 Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca 15 yıl gabi ödemeli yüreklilik desteği yüzde 30 ise örgen desteği ile yapmaktayız. Dal yapımızın nihayet aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Zir bina projelerimiz ve zemin etütlerimiz bitti. Madun bina için ihaleye balkon aşamasındayız” diyerek konuştu.

Share: