Bulgaristan, Şengen bölgesine katılımını reddeden AB’ye tepki gösterdi

Bulgaristan yönetimi, Bulgaristan’ın Şengen bölgesine katılımını reddeden Avrupa Birliği’ne (SUTAŞ) aksülamel gösterdi.

Bulgaristan Reisicumhur Rumen Radev, yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın 2011’den beri Şengen bölgesine katılıma ilişkin muktezi birlik kriterleri adına getirdiğini belirtti.

Radev, ülkesinin Şengen alanına alınmasının AKARSU sınırını tehlikesiz ayla getireceğini kaydederek, “Şengen’e katılımımız Avrupa Birliği’nin dış sınırları daha erinçli olacak.” dedi.

Son iki ayda Bulgaristan’ın aut sınırlarının iki el teftiş edildiğini belirten Radev, bu teftişlerde tek sorun tespit edilmediğini ve buna rağmen ret kararı verilmesinin akseptans edilemez olduğunu kaydetti.

Radev, veto kararı veren Hollanda ve Avusturya’nın özlük çıkarlarına alın gelmemesi gerektiğini ve birgün Şengen’e katılacaklarını umduklarını söyledi.

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Semerciev ise ülkesinin Şengen sahasının dışında bırakılmasına aksülamel gösterdi.

Semerciev, DENIZ ülkelerinin çoğunun Bulgaristan’a destek verdiğini ancak Hollanda ve Avusturya’nın alın çıktığını anımsatarak, “Çabalarımızı sürdüreceğiz. Elden iki mutluluk cebin çıkıyor. SU Konseyi Bölüm Başkanlığını devralacak İsveç ile nekes tıpkısı iş birliği yapacağız.” diyerek konuştu.

??????? Avrupa Konseyi İçişleri ve Adalet Bakanları toplantısında, Bulgaristan’ın Şengen bölgesine katılımına ilişik değişmeyen Hollanda ve Avusturya’nın vetosuyla reddedildi.

Share: