Binlerce Bulgaristan vatandaşı kullanılmamış yıla Edirne’de girecek: Oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı

Giyecekten yiyeceğe kül ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşları, yeni yıl kutlamaları amacıyla da Edirne’yi yeğleme edince eyyam öncesinden ayırtma yaptırdıkları oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı. Aksata amacıyla hafta sonu Edirne’ye atak fail ve adım atacak saha bırakmayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta tartı çekti.

HEM ALIŞVERİŞ HEM TATİL

Edirne’ye aksata turizmi amacıyla gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı değme güzeşte gün artıyor. Edirne’nin yerel pazarlarında ve caddelerinde hafta sonu yerli halktan çok aksata amacıyla mevrut Bulgaristan vatandaşlarının yoğunluğu kameralara yansıdı. Bulgaristan vatandaşlarının alışverişte cazibe merkezi haline gelen Edirne’dahi, esnafın müşterilerinin yüzde 90’ını Bulgaristan vatandaşları oluşturuyor.

GİYECEKTEN YİYECEĞE DEĞME ŞEYİ ALIYORLAR

Komşu ülke Bulgaristan vatandaşları, bu hafta da Edirne’ye akış etti. Cuma Namazı haset sabahın er saatlerinde Edirne’ye gelen ve soluğu Millet Pazarında düzlük Bulgarlar, çıldırasıya alışveriş yaptı. Geceyi otellerde nâkil Bulgarlar, Cumartesi ve Muamele günleri de alışverişlerini sürdürdü. Giyecekten yiyeceğe hızla çabucak birlik ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta takı çekti.

AŞÇILAR BULGAR YEMEKLERİ IKA TELAŞINDA

Alışverişin izdihama dönüştüğü Edirne’ye gelen Bulgarlar, otellerde konaklayıp 2-3 periyot süren ahzüita günleri gerçekleştiriyor. Otellerde ve restoranlarda yaşanan çokluk yılbaşında üstelik bitmeme edecek. Yıpranmamış yıla Edirne’birlikte girecek olan Bulgarlar, otellerde eyyam öncesinden rezervasyon yaptırdı. Edirne’dahi yıpranmamış yıla girmeyi tercih eden binlerce Bulgaristan vatandaşının çetin talebi üstüne oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı. Müzisyenler repertuarına Bulgarca müzikler, aşçılar da menülerine Bulgarca yemekler ekledi.

OTELLER DOLULUK ORANINDA YÜZDE 100’E YAKLAŞTI

Edirne’de tıpkısı otel personeli Birhan Didin, “Bulgaristan vatandaşları yılbaşı akşamı Edirne’de konaklayacaklar. Meslektaşlarımız ile görüştüğümüzde gösterişli kâm olduğunu ve doluluk oranlarına ulaşıldığını tabir ettiler” açıklamasında bulundu.

Edirne’bile bir restoranın müdürü Burak Cansever ise, “Edirne’nin tüm işletmelerine olduğu gibi bizim işletmemize da Bulgaristan vatandaşlarının kısık ilgisi var. İşletmemizde Bulgaristan vatandaşlarına yüzde 10 kapasite ayırdık, şu dakika doluluk oranına ulaştı” dedi.

“EDİRNE, BULGARİSTAN’A GÖRE ÇOK ÇAP”

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bulgaristan vatandaşları, Edirne’deki fiyatların Bulgaristan’a bakarak haddinden fazla kizgin olduğunu söyledi. Bulgaristan vatandaşları, giyecekten yiyeceğe tam ihtiyaçlarını buradan karşıladıklarını ifade etti. Yunanistan İskeçe’den ahzüita üzere gelen vatandaşlar da, Edirne’deki fiyatların Yunanistan’a göre huzursuz olduğunu söyledi. Öte yandan, yılbaşı kutlamaları zımnında Edirne’nin bir nice noktasında ışıklandırmalar yapıldı.

Share: