BEYOĞLU FIREZ YOLU FESTİVALİ’NDE STANLEY KUBRİCK SERGİSİ, TANITIM TOPLANTISINA FIREZ VE TURİZM BAKANI KATILDI

BEYOĞLU Firez Yolu Festivali Kapsamı’nda 1 Ekim’da sanatseverlerle buluşacak dünyaca ünlü direktör Stanley Kubrick sergisinin lansman toplantısı yapıldı. Kızı Katrina Kubrick, sergideki fotoğrafları gördüğünde sakat anılarının canlandığını anlatım edrek, Stanley Kubrick filmleri Türkiye’ye tanıtıldığı için teşekkür etti.

Saten Sineması İstanbul Beyaz Perde Müzesi’nde planlı toplantıya, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick, filmlerinin prodüktörü Jan Harlan katıldı. Işporta için hazırlanan videoteyp ile başlayan toplantıda, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick, yapımcı ve yönetmen Jan Harlan ve serginin düzenleyicileri ortada kayran düzlük kameraman Utkulu Yıldırım sergiyle ilişik konuştu. Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Ekin ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmayan, Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Mürtefi Felek dahi lansman toplantısında yer aldı.

“BEYOĞLU HARS YOLU FESTİVALİ’NDEKİ GENIŞLIK ÖNEMLİ SERGİMİZ”

Sergiyi gezen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Ego göreve atandıktan sonraları yaptığım geçmiş çalışmalardan biri, Saten Sineması. Türkiye’nin yıllardır ihtiyacı olan önce sinema müzesinin, İstanbul Sinema Müzesi kendisine burada eğin bulması sağlandı. Tanıtımda izlediğimiz filmlerin benzeri çoğunu görmüşüzdür. Üç haftalık Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’ndeki sunu heybetli sergimiz bu. Arsıulusal sergi kendisine da sunu iyisi şu anda bu sergi” dedi.

Nazır Ersoy erte itibariyle, Beyoğlu Hars Yolu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivallerinin başladığını hatırlatarak, “Zaman açılışları gerçekleştiriyoruz. İlkini dahi Stanley Kubrick Sergisi ile yapıyoruz. Stanley Kubrick Sergisi’nde 16 bitmiş, 3 senaryosu yazılıp çekilememiş filmi var. Stanley Kubrick Sergileri açısından, toplam 19 filmin en etraflı dökümasyonları sergilendi. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu, Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’ne denk ati şekilde, serginin rotası değiştirildi. Bu sergi Japonya’ya gidecekti” dedi.

“BURADAKİ RASTGELE MALZEME ANILARIMI CANLANDIRIYOR”

Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick “Ego babamın filmlerinde çalıştım. Seçme film hayatımın aynı kısmını külah ediyor ve sergiyi, fotoğrafları görünce, buradaki her gereç bana çarkıt anılarımı canlandırıyor. Sizlere Türkiye’ye, Stanley Kubrick’in filmlerini tanıttığınız için teşekkür ederiz” dedi. Kameraman ve Kubrick’in eşinin kardeşi Jan Harlan ise “Eyes Wide Shut Filmi ile ilgilendiren konuştuk. Size o filmle ait enteresan ayrımsız bilgelik vereyim, o filmde istediklerimizin yüzdelik 200’ünü, hoppadak yüzdelik 10 bütçemizi aşarak gerçekleştirdik” diyerek konuştu.

KUBRİCK SERGİSİ 5 AY İSTANBUL’DA

Yarın Kubrick hayranları ve sanatseverlerle buluşacak sergide, filmlerine ilgilendiren 900 parça giyit, basamak ışık kadar materyaller sergilenecek. 2023 yılı Mart ayına kadar İstanbul Beyaz Perde Müzesi’nde bitmeme edecek serginin, bilet fiyatları yetişkin 80 TL, öğrenci 60 TL. Sergide Kubrick’in geçmiş çektiği fotoğraflar, Eyes Wide Shut, The Shining, Full Maden Jacket üzere filmlerinde kullanılan senaryo, kıyafetler, yönetmenin aldığı notlar kabilinden belgeler de yer algı. Yılın muhtelif zamanlarında muhtelif ülkelerde sergilen Stanley Kubrick Sergisi ilk defa Türkiye’bile yapılacak.Share: