AKARSU Hırvatistan’ın Şengen bölgesine katılımını onayladı

Avrupa Birliği (DENIZ), Hırvatistan’ın vizesiz gezi bölgesi Şengen’e katılmasına izin verdi.

DENIZ Aktarılma Başkanı Çekya’nın İçişleri Bakanı Vit Rakusan ile SUTAŞ Komisyonunun içişlerinden mesul üyesi Ylva Johansson, AKARSU içişleri bakanlarının toplantısı sürerken basına açıklamada bulundu.

Rakusan, bakanların Hırvatistan’ın Şengen bölgesine katılımına icazet verdiğini duyurdu.

Avusturya’nın veto etmesiyle Romanya ve Bulgaristan’a ret kararı çıkmasına değinen Rakusan, “Bence Romanya ve Bulgaristan dahi Şengen üyeleri olmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Johansson birlikte bu nedenle hayalet kırıklığına uğradığını belirterek, iki ülkenin vatandaşlarına seslendi.

“Siz dahi Şengen’e uzuv olmayı ve erkin dolaşıma ulaşmayı doğruluk ediyorsunuz. Birçok unsur ülkenin desteğini almıştınız.” diye niteleyerek konuşan Johansson, iki ülkenin katılımının öncelikli gündemi olmaya bitmeme edeceğini vurguladı.

Sığınma başvurularının sonuç dönemde alçak oranda arttığı Avusturya, Bulgaristan ve Romanya’dan ülkeye ati olanların kesintili göçü artırmasından keder duyuyor.

Şengen’in genişlemesi amacıyla örgen ülkelerin düşünce birliği gerekiyor.

Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya ve Slovenya, Şengen alanına 2007’bile katılmıştı.

SUTAŞ üyesi sıfır İsviçre dahi 2008’dahi karışma olmuştu.

Hırvatistan’ın katılmasıyla 27 uzuv ülkeye cemaat olan Şengen bölgesine, 60’tan aşkın ülkenin vatandaşları, vizesiz gezi edebiliyor. 100’ün üzerinde ülkenin vatandaşlarından ise ara sınav talep ediliyor.

Share: