‘Başbağlar Katliamı’ davasında evvel duruşma görüldü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önceki 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ilgilendiren 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına başlandı. Davaya bakan Avukat Kıymetiharbiye Kartal, “PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve bugün İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını irade ediyorum. Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir” dedi.

Erzincan 2. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Şanlı Dikkaya, Başbağlar Köyü Muhtarı Mehabetli Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları amade bulundu. Adli arama şartıyla tutuksuz yargılanan maznun S.T. ise duruşmaya İstanbul Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Enformatik Sistemi eliyle katıldı. Adliye çevresinde polisin açık asayiş önlemi aldığı duruşmada duruşma başkanı, kimlik tespitinin ardından iddianameyi okuyup sanıktan “devletin egemenliği altında kâin topraklardan ayrımsız kısmını, cesamet idaresinden ayırmaya hizmet etmek” suçundan sevgili açıldığını hatırlatarak savunma yapmasını istedi. Maznun S.T. ise suçlamaları akseptans etmediğini ve Başbağlar’daki saldırıya katılmadığını belirtti. Duruşma heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli kontrol şartıyla dar dışına gezinti yasağı konularak serbestlik halinin devamına karar vererek, tıpkısı ahir murafaa tarihini 19 Fasıla namına belirledi.

“Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir”

Mahkeme sonrası Erzincan Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Avukat Mesabe Kartal, “21 sanığın çarçabuk tutuklanmasını bekliyoruz. Şu anda 109/3’e göre yurtdışına çıkma yasağıyla sanıklardan S.T.’nin derakap tutuklanması geçişsiz. Tutuklandığı ahit bir nice eşhas ortaya yarar. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadeler bile bu işin içerisinde. Genişlik önemlisi Ankara Şevket Asayiş Mahkemesi 1999/21 ana az ülkü dosyasının bu ülkü içerisine girerek, çünkü PKK yıldırı örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve bugün İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını irade ediyorum. Adaletin tecellisi hesabına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Çünkü zaten adada bunu anlatım ettiği kabilinden, Şemdin Sakık’ın da iddianamedeki ifadesi bu durumu belirgin ve net ortaya koyduğu kabilinden PKK terör örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi, başkanı, halen başkanlığı bitmeme etmektedir. ve orada korunmaktadır emperyalistler tarafından. MOSSAD ve CIA eliyle bize teyit edilmiştir. Sığınma altındadır. Bu genişlik akseptans edilemez. Dünyanın hangi ünsiyet sistemine gidilirse gidilsin idamı nasıl zorunludur.” diyerek konuştu.

“Katiller bulunsun, cezaları verilsin”

Katliama 12 yaşındayken şahit olan ve olaydan dokunaklı almadan kurtulan Mehmet Kayaç ise, “29 sene bilahare gelen geç kalınmış benzeri adalet içerisinde biz zat savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları verilsin. Bizim içimiz hiçbir zaman soğumayacak. Hala tor gibi acısını yaşıyoruz” dedi.

Başbağlar Köyü Toplum Örgütü Başkanı Mehmet Şanlı Dikkaya da, “O tarihte açılan sorun 1997 Teşrinievvel ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’de bile kurmaca tıpkı mahkemeyle hususiyet skandallarıyla kırcı bire bir şekilde kapatılmıştı. O zaman devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet gelmek bize zillet geldiği üzere o çevrim acımızı bile, o skandalları bile içimize gömmüştük. Zaman 2019 yılından itibaren incelenen babayiğit savcılarımızın iddianamesi, onları kutluyorum, teşekkür ediyorum. Mahkeme heyetinin iddianameyi akseptans etmesi, onları da ayrıca kutluyorum. O aktarılma akamete uğrayan umutlarımız zaman yeniden yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim hak hakkıyla tecelli mesabe. Katliama katılan her ki varsa namert yıldırı örgütü mensuplarının hep cezasını bulur. Türkiye’üstelik hele 1993’te o büyüklüğünde faili gayrimuayyen görüngü var kim, inşallah failler bulunur. Tıpkısı daha de ne Sivas Madımak hangi Başbağlar hadiseleri yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz”

Kemaliye Şehremini Mehmet Karaman ise, “29 sene önceki yaşanan kırım bibi bugün olmuş kabil, on paralık mütebeddil tıpkısı öz yok. Gönlümüzde yaşıyor şehitlerimiz. Bugün kangren olan davamıza neşter vurulması için yetkililere teşekkürname ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Ego süt kuzusu katillerine sesleniyorum, emperyalist güçlere Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Tığ 29 sene önce dedik kim ‘Başbağlar’ı unutmayacağız, unutturmayacağız’. 29 yıl bilahare yeniden gündeme geldi” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: