Bandırma’da Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yılı Bandırma’da yapılan törenlerle kutlandı. Törenlere vatandaşlar iri ilişki gösterdi.

Cumhuriyet Caddesinde yapılan törenlere İlçe Kaymakamı Engin Aksakal, Balıkesir BüyükŞehir Uray Başkan Vekili Birol Atmaca, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Selahattin Akalp, Şehremini Av. Tolga Kele, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Cüneyt Demirdaş, Siyasal Parti Temsilcileri, Sivil Topluluk Kuruluşları, askeri erkan ve çokça sayıda vatandaşlar katıldı.

Bandırma Kaymakamı Engin Duayen, Şehremini Av. Tolga Boğa ve Garnizon Komutanı Çekicilik Tayyareci Tuğgeneral Selahattin Akalp, merasim aracına alay malay binerek vatandaşların bayramını kutladılar. ihtiram duruşu ve İstiklal marşının okunmasının peşi sıra Bandırma İlçe Kaymakamı Engin Aksakal günün deme ve önemini belirten meşveret yaptı. Ilçebay Duayen ” Sizleri ilişik ve saygıyla selamlıyorum. Türk milletinin güneş sahnesinde dirilişinin simgesi olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99.yılını birlikte kutlamanın ve Cumhuriyet tarihimize eskimemiş tıpkısı konu eklemenin mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Altını Bayramı hepimize hümayun olsun. 99.yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet, ülkemizin dalavere biçimi olmasının yanı sıra, Türk Milletinin insanlığa bıraktığı vazgeçilmez ayrımsız miras, kat sayı aynı bağımsızlık ve uygarlık hareketinin adıdır. 1071 yılında Odalık Alpaslan’ın önderliğinde, Türklerin Küçük Asya topraklarını mikro edinmesi ve bu topraklara hükmetmesiyle birlikte; XIII. yüzyılda temelleri atılmış Osmanlı Devleti üç kıtada hâkimiyet süren, yüzyılların İmparatorluğu kendisine birçok milleti, farklı budunsal ve kültürel yapıları bünyesinde barındırarak yönetmeyi bilmiştir. İstiklal mücadelesi, Mustafa Kemal Paşa’nın Bandırma vapuru ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başladı. Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerinde, oluşan “milletin bağımsızlığını, milletin azmi ve kararlılığı kurtaracaktır” düsturuyla düşmana karşı biricik üzeri olundu. Çünkü Türk insanı amacıyla yüzyıllardır hâkimiyet sürdüğü ülkesi ve toprakları vazgeçilmezdi ve ebediyete kadar de tıpkı karış toprağı elzem olacaktır.

Türk milleti vatanını, bayrağını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü işgalcilere ve emperyalistlere teslim etmemeye kararlıydı. Vatanı ve şerif değerleri üzere canını, malını, bilcümle varlığını seferber etmeye hazırdı.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegane güç milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bilcümle değerlerine sımsıkı sarılmıştır.

Kurtuluş Savaşında yaşananlar, bize, daima kıpırdak almak, bağlantı ve külliyet içerisinde işlemek, aklın ve bilimin ışığında dünyadaki değiş ve ilerlemeleri, zat ayar ve kazanımlarımızı birlikte gözardı etmeden, görmek zorunda olduğumuzu benzeri misil elan göstermiştir. Bugün hepimize sakıt ortak fariza: milli değerlere, bilince, Cumhuriyete cemaat geçmek; Çanakkale’deki, İstiklal Harbi’ndeki, Ayyıldız Tepe’deki azim ve stabilizasyon ruhunu, Kuvayı Milliye ruhunu yüklenmek ve bu bilinci ati kuşaklara aktarmaktır.

Ülkemizi modern medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız. Cumhuriyetimizi bilcümle derece ve kurumlarıyla özümseyen eren milletimiz, angajman ve beraberlik içerisinde, Türkiye’yi dünyada adalet ettiği etkili konuma arttırmak için mukteza olan iradeyi değme ahit göstermiştir, imdi da gösterecektir. Bu ruh ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde, özellikle Gazi Mustafa ATATÜRK gelmek için ebediyete fehim etmiş gazilerimizi ve ermiş şehitlerimizi rahmet, minnet ve minnetle anar, sizlerin ve tekmil Bandırma halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, utanmak ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Öğrencilerin okuduğu şiiriler ve ahali oyunları gösterileri ile devam eden Cumhuriyet Altını Bayramı kutlama törenleri resmigeçidin ardından sona erdi. – BALIKESİR

Share: