29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Balıkesir’in Edremit, Manyas ve Erdek ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99’uncu sene dönümü coşkuyla kutlandı.

Edremit’te, Şehit Hamdi Mir Meydanı’nda planlı merasim, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam Ahmet Odabaş, törende yaptığı konuşmada, “Bugün şanlı Türk milletinin kamu bireylerinin büyük devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu birlik dünyaya car ettiği günün 99. yıl dönümüdür.” dedi.

Odabaş, Cumhuriyet’in kurucusu Balaban Önder Atatürk ve eren cebe arkadaşlarıyla vatanın savunması, ayrılamaz bütünlüğü üzere görevleri başında kaybedilen umum şehitleri bu manalı günde rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Daha sonradan Kaymakam Odabaş, 19. Piyon Sancak Komutanı Liva Mehmet Karagül ve Belediye Reisi Selman Hasan Arslan, törene katılanların bayramını kutladı.

Edremit Belediyesi Altınoluk Yıldızlar Umum Oyunları Ekibinin gösterisi, şiirlerin okunması, kılık, şiir, yazmanlık yarışmalarında dereceye girenleri ödüllerinin verilmesiyle devam fail program, askerler ve öğrencilerin resmigeçit töreniyle sona erdi.

Manyas

Manyas’taki kutlamalar, Ilçebay Koray Polat ve Belediye Reisi Tancan Barcin’in Hükümet Konağı’nda tebrikleri kabulü ile başladı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törenlerde ise ilk yerine istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Çelik, “Cumhuriyetin tek ve asıl sahibi iri milletimizdir. Garaz tamam özgür, demokratik, çağdaş bir Türkiye’dir. Cumhuriyet ise bu yolda sunma kocaman rehberimizdir.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, Ahali Eğitimi Merkezi ekibinin el oyunu gösterisi sunduğu programda, “Cumhuriyet Altını” konulu yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Resmigeçit töreniyle sona muazzez programa, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Bonjur, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Manyas Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Feraset Bingöl, SELIM Öğür İlçe Başkanı Yücel Günay, çekicilik amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Erdek

Erdek’teki Cumhuriyet Bayramı töreni, 18 Eylül Stadı’nda gerçekleştirildi.

Ilçebay Abdullah Atakan Atasoy ve beraberindekilerin, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasının peşi sıra ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende günün valör ve önemini tamlayan danışma, Atasoy vasıtasıyla yapıldı.

Kutlamalar şiirlerin okunması, okulların rond ve halk oyunu gösterileri, armağan töreninin arkası sıra resmigeçitle tamamlandı.

Share: