Bakan Özer, Somalili mevkidaşı Mohamed ile görüştü

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Somali Terbiye ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ile bir araya geldi. Görüşmede iki mevki arasında terbiye konusunda iş birliği ele alındı.

Somali Yetişek ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ile mülaki Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Mohamed’e Somali’bile teşrinievvel ve son teşrin aylarında gerçekleşen yıldırı saldırılarında hayatını kaybeden Somali vatandaşları için taziyelerini iletti. Özer, Somali halkının Türk milletinin gönlünde özel tıpkı yere sahip olduğunu kaydetti. Türkiye-Somali ilişkilerinin esaslı aynı tarihi olmakla gelişigüzel akıbet yıllarda iş birliklerinin hız kazandığını görmekten mutlu olduğunu belirten Özer, “Hele serencam yıllarda lüzumlu politik gerekse eğitim alanında ikili ilişkilerimizde eke tıpkı ivme kaydedilmiş; Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle gerçekleştirilen arka dozaj bağlantı ve ziyaretler ilişkilerimizin derinleştirilmesine katkıda bulunmuştur” dedi.

“Anlaşmalar, eğitim bilimi sistemlerimiz arasındaki deneme alışverişine asıl sağlamaktadır”

Reisicumhur düzeyinde yapılan ziyaretler ve değişik alanlarda yapılan anlaşmalar sonucunda iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunulduğunu dile getiren Bakan Özer, şunları söyledi:

“Bu ziyaretlerin bile katkısıyla hükümetlerimizin ait kurumları ortada 2016 yılında ‘Terbiye Alanında İşbirliği Anlaşması’, 2017 yılında ‘Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Dayalı Mutabakat’ ve 2018 yılında ‘Kültürel Değiş Programı’nı imzaladık. Bu anlaşmalar, mesleki eğitimden eğitimde dijitalleşmeye ve öğretmen eğitimine kadar birçok boyutu ve değişik terbiye kademelerini içermektedir. Anlaşmalar, terbiye sistemlerimiz arasındaki sınama alışverişine temel sağlamaktadır.”

“291 Somalili mektepli Türkiye’üstelik eğitimlerine bitmeme ediyor”

2022 yılı itibarıyla 291 Somali tabiiyetli öğrencinin Türkiye’de eğitimlerine bitmeme ettiğini, 22 Somalili öğrencinin de arsıulusal mortocu hatip liselerinde eğitim bilimi gördüğünü tamlayan Özer, bu sene kurulan arsıulusal mesleksel ve ustalık Anadolu liselerinde dahi Somalili öğrencileri ağırlamaktan bahtiyarlık duyacaklarını anlatım etti. Bakan Özer, temmuz ayında Somali Reisicumhur Mahmud ile mülakat fırsatı bulduğunu, güdük sürede Türkiye’üstelik gerçekleştirilen terbiye alanındaki dönüşümden namına bahsettiğini aktardı. Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özer, Türkiye’nin eğitim alanındaki tecrübelerini Somali ile paylaşmaktan bahtiyarlık duyacaklarını sözlerine ekledi.

Somali Eğitim Bilimi ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ise, Türkiye’birlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, iki devlet arasındaki aksiyon birliğinin gelişerek bitmeme etmesi temennisinde bulundu. Mohamed, kendilerini ağırladığı için Icra Vekili Özer’e teşekkür etti.

Özer, görüşmenin sonunda kaleme aldığı The Universalization Of Education Mağara Türkiye And New Orientations (Türkiye’de Eğitimin Evrenselleşmesi ve Bakir Yönelimler) adlı kitabı Mohamed’e dürü etti. – ANKARA

Share: