Atila Sertel: “Vekil Yardımcılarının, Bakanların, Milletvekillerinin ve Eğin Düzem Bürokratların Çocukları RTÜK’te Çalışıyor”

CHP İzmir Saylav Atila Sertel, TBMM Genel Kurulu’nda; “Sayın Bakana buradan ihbar ediyorum: RTÜK’ün ortamında 40’a mümasil Ebubekir Delice döneminde göreve başlamış olan ve değişik makamlarda etkin dip düzey bürokrat yakınları, nazır yakınları ve icra vekili yardımcıları yakınları var. Bakan yardımcılarının, bakanların, milletvekillerinin ve ense dozaj bürokratların çocukları RTÜK’te çalışıyor yasak olsun, ağı olsun” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün Firez ve Turizm Bakanlığı ve Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı ile vabeste kuruluşların bütçeleri görüşülüyor.

“771 KİŞİNİN GÖREVİ VE DAİRE BAŞBUĞ YARDIMCILARININ GÖREVİ 5-6 KANALI İZLEYİP UKUBET TAHSIS ETMEK”

RTÜK bütçesi üstüne bayram alan CHP İzmir Saylav Atila Sertel, şunları söyledi:

“RTÜK’te bütün 771 dirilik çalışıyor, 8 ofis başkanı var, 46 kat başkan yardımcısı var. 771 kişinin görevi ve kat komutan yardımcılarının görevi 5-6 kanalı izleyip ceza fora etmek. Bunun ötesinde tek fariza yapmıyorlar. Ahali TV’ye 14, Tele 1’e 1, KRT’ye 5, Fox TV’ye 4, bütün 38 ukubet kesmişsiniz rakamsal boyutu 11,5 milyon liralık. Öte yandan A Haber’e 0, Mutluluk TV’ye 0, Geçek 7’ye 0, TV Net’e 0. Ne kadar küfürbaz ne büyüklüğünde ızdırap açacak kullanan geçek varsa hepsi sizin iktidarınızda RTÜK tarafından korunmuş kollanmış.

Geçtiğimiz çevrim burada benim bile uygun görmediğim aynı olay yaşandı ve hamle geçti. Atila Sertel, TRT’bile umum 9 kez bilgelik oldu. Muaheze cezası aldığım yüz kere misil yine edildi. Ancak burada Hüseyin Örs okkalı tıpkısı saldırıya uğradı. Bu saldırıyı bile TRT lacerem verdi biliyor musunuz? ‘AKP ve İYİ Partili yapılan arbedede Hüseyin Örs başından aldığı darbeyle yaralandı’ dedi. Saldırganın adı yok. Gazetecilikte aynı ne, nerede, kuşkusuz, kim sorularının cevapları vardır. Hüseyin Örs’e kim vurdu, ne vurdu, ne devir vurdu, elbet vurdu, hangi için vurdu? Hepiniz biliyorsunuz ki kalleşçe vurdular. Tek habersizken peşi sıra gelip Hüseyin Örs’ü yaraladılar ve canına kastettiler. TRT’ye yazıklar olsun. TRT benim melamet cezası almamı Türkiye halkına 9 kat duyuran TRT, hangi amacıyla burada AKP milletvekilinin ölüme kastettiğine ilgilendiren haberi akıllıca aklık vermiyor?

“BİR SARAYIN DÜNYASI VAR BİR BILE HALKIN YAŞADIĞI GERÇEKLER VAR”

Fuat Oktay’ın konuşmasından bütçenin neresinde halkın olduğunu yorumlamak istiyorum. Diyor kim, ‘Biz bu gelirleri yüzde 41 oranında artırarak 3 trilyon 200 milyar liraya ulaşacağını öngörüyoruz’ diyor. Sakat parayla söyleyeyim 3 kentilyon 200 katrilyon parayı halkın cebinden toplayacağız diyor. Elbet toplayacaklar onu üstelik yazmışlar. Dirimlik vergisinden 495 bilyon liralık, kurumlar vergisinden 619,1 bilyon lira, hususi tüketim vergisinden 510,6 milyar lira, ekleme değer vergisinden 1 trilyon 135 bilyon lira. Anneler gidecek çocuklarına çaput algı oradan algı ödeyecek, benzen ödeyecek KDV ödeyecek ve bu beyzadeler bu bütçeyi alıp har vurup harman savuracak. Nurettin Canikli, ‘Ülkede et yiyenler çoğaldı’ diyor. Ayrımsız başka dünyada, benzeri bambaşka evrende yaşıyorlar. Tıpkı eksantrik dünyaları var. Aynı sarayın dünyası var bire bir birlikte halkın yaşadığı gerçekler var. Tığ halkın süresince yaşıyoruz. Türkiye’da sokaklarda, cenazelerde, düğünlerde halkın arasındayız.

3 kentilyon 200 katrilyonu halkın cebinden matlup ve saray bütçesi kendisine harcayacaklar. Nihan ödeneklerde harcayacaklar, 5’li çeteler için harcayacaklar. Hoppadak Türkiye’bile 5’li çete namevcut, inanın her ilde 5’li çete oluşuk. Sayın Bakana buradan ihbar ediyorum: RTÜK’ün içinde 40’a yakın Ebubekir Şahin döneminde göreve başlamış olan ve ayrı ayrı makamlarda çalışan art dozaj şekilci yakınları, nazır yakınları ve nazır yardımcıları yakınları var. Nazır yardımcılarının, bakanların, milletvekillerinin ve peş düzem bürokratların çocukları RTÜK’te çalışıyor yasak olsun, zıkkım olsun.”

“VAKIFLAR MERDİVEN ALTI TARİKATLARIN, AKÇELİ İŞLERİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ KURUMLAR HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Evkaf Umumi Müdürlüğü bütçesi üstüne kortej düz CHP Ankara Mebus Nihat Yeşil ise şunları söyledi:

“Evkaf Genel Müdürlüğü’nün yer yetişkin görevlerinden birisi ekin varlıklarımızın korunması, kollanması ve denetlenmesidir. Asıl olan ticari alacak değil. Beniz yıllardır el birliği kültürü içerisinde tarihsel bilinci ve kültürü gelecek kuşaklara bildirme akla yatkın şekilde bozulmadan aktarmaktır. Ama ne efsus kim evkaf merdiven şeş tarikatların, mali işlerin yürütüldüğü kurumlar haline dönüştü. Evkaf mahiyet yaratmak, yandaşlara aksiyon bulma kurumu değildir. Gençlerimiz hesaplı sıkıntılarla boğuşurken, sınavlara hazırlanırken, elverişsiz dışında ati ararken, kadro beklerken YANLIŞSIZ Öğür kendi taraftar vakıflarında şahıslara, devletin en yetişkin kadrolarını peşkeş çekmekle meşgul.

Sözde ‘efendimiz’ diye hitap ettikleri tıpkısı tarikat lideri 6 yaşındaki çocuğuna gelinlik giydiriyor. 29 yaşındaki adamla onca yıl bittabi yaşandı, bu nasıl tıpkı ata bu bittabi tıpkısı uyum bu nasıl aynı kuvvet anlayışı bu kuşkusuz benzeri Karı, Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Devlette kimse bu kök olayları görmüyor, duymuyor, bilmiyor. Azamet gölgesi altında faal masumlara ve mazlumlara erişildiği ölçüde devlettir. Ensar Vakfı, Hira Vakfı ve bunlara analog vakıflara, öz evlatlarımızı sapkın insanlara tecezzi edemeyiz. Benzeri bakanın, ‘bire bir kereden benzeri şey olmaz’ sözüyle hala kulaklarımız çınlıyor. Gine, ‘bire bir kereden aynı madde olmaz’ diyecek miyiz yoksa olayların üstüne gidip bu olayları soruşturacak mıyız?”

“TİKA, YTB VE YUNUS EMRE VAKFI’NIN FAALİYETLERİ FETÖ LOBİLERİ TARAFINDAN DARALTILMAKTA VE ENGELLENMEKTEDİR”

TİKA ve Sıkıntılı Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bütçeleri üzerine söz kayran CHP Bursa Mebus Yüksel Özkan, şunları kaydetti:

“Türk diasporamızın heybetli iki önemli kurumu olan TİKA ve YTB’nin yapılış amaçları doğrultusunda yaptıkları faaliyetleri çalışmaları seçme antlaşma destekledik. Ancak iktidara geldiğinizden beri celal aklını yok sayarak tıpkısı parti ve topluluk taraftar yaklaşımı ile bu faaliyetleri sürdürmenizi temas antlaşma eleştirdik. Cemaat yaklaşımınız ile bir nice Türk Cumhuriyetlerinde ve bölgelerde FETÖ yıldırı örgütü siyasal ve ekonomik alçak haline geldi. Bu zihniyetle Türk dünyasına benzeri FETÖ sendromu yaşattınız. Balkanlarda ve birçok bölgede hala FETÖ’nün yaptıklarını anlatmakta tartı çekiyoruz.

TİKA, YTB ve Yunus Emre Vakfı’nın bu bölgelerdeki faaliyetleri FETÖ lobileri aracılığıyla daraltılmakta ve engellenmektedir. Türk diasporasını sizler AKP diasporasına çevirdiniz. Bu kurumların faaliyetlerindeki hatalı tutumlarınız bitmeme ediyor. Sizler yandaş topluluk yaklaşımından bir çeşit uzaklaşamadınız. Sayıştay raporlarına yansıyan pazarlık usulü yandaşlara sunulan ihaleler, muhasebe kayıtlarındaki usulsüzlükler ve ayrımsız soy giderilemeyen iç taharri sistemindeki eksikler adına karşımıza çıkmaktadır. Sayıştay raporlarına göre AKP iktidarının adisyon vermeyiz inadı birlikte bu kurumlarımızda bitmeme etmektedir.”

Share: