Antipatik havalarda milyonluk atlara böyle bakıyorlar

Itici havalarda milyonluk atlara böyle bakıyorlar

Uzmanından at bakımı üzerine uyarılar

Beygir Antrenörü Gaye Karaman:

“İngiliz atları, Zenci atlarına bakarak itici havalara cebin henüz dayanabilen yerine biliniyor”

ESKİŞEHİR – Havaların soğumasıyla gelişigüzel özellikle yarışma atlarının bakım süreci karşı konuşan Beygir Antrenörü Maksat Karaman, “Ayrımsız atın günde antrenman öncesi ve sonrası doğmak amacıyla yer az 2 misil tımar edilmesi ve tagaddi düzeni önemlidir. Hususi çaba harcama ettiklerinden yağlık yarış tayları için ekleme besin yemleri verilmesi ve kâin yeminin akla yatkın planlanması gerekiyor” dedi.

Eskişehir’de yarış atlarının yoğunlukta bulunduğu aynı çiftlikte atlama beygiri antrenörlüğü ve binici eğitmenliği özne Garaz Karaman, havaların soğumasıyla gelişigüzel atlar amacıyla yapılması gerekenlerden bahsetti. Özellikle yarışlar üzere hazırlanan ve fiyatı milyonları bulan atlara özel hizmet yapılması gerektiğini belirten Karaman, dikkat edilmesi gerekenlere da değindi. Atlar amacıyla majör olan noktanın tımar ve yemleme konusu olduğunu rapor fail Karaman, genellikle umum arasında bildik ve aktarlardan alınan besin maddesinin üstelik vadi aldığını söyledi. Karaman, antipatik havalarda hariç çıkarılan hayvan bilimi amacıyla “blanket” denilen örtünün kullanılması gerektiğini de vurguladı.

“Yarış atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor”

Aktarlarda satılan ve melas yerine bildik besin maddesi karşı de konuşan Karaman, “Atların belli periyotlarla bakımlarının yapılması gerekiyor. Genişlik önemlisi zeamet ve yem konusu. Bire Bir atın günde idman öncesi ve sonrası tevessül etmek için en az 2 defa tımar edilmesi ve beslenme düzeni önemlidir. Hususi çaba sarfiyat ettiklerinden hava yarış tayları için ek gıda yemleri verilmesi ve mevcut yeminin akıllıca planlanması gerekiyor. Halk arasında beğenilen, aktarlardan alınabilen melas diye bildik ayrımsız besin var. Pancardan elde edilen kırmızı ayrımsız içerik. Bunu kasem içine dahil edebiliyoruz ve ayrıca yeregeçen, elma kabil besinleri da vitamin üzere kullanabiliyoruz. Ayrıca yarışma atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor. Böylecene yarışma atlarının hususi mineral ve vitamin kayıplarını yeniden alabilmek amacıyla” ifadelerini kullandı.

“Atlar itici havalarda üşümemek üzere tüylerini uzatırlar”

Sevimsiz havalarda hariç çıkartılan atlara yapılması gerekenlere da değinen Karaman, konuyla ait namına şunları söyledi:

“İngiliz atları, Zenci atlarına bakarak soğuk havalara alın henüz dayanıklı namına biliniyor. Fakat adam üzere düşünülebilir. Atlar antipatik havalarda üşümemek amacıyla tüylerini uzatırlar. Bittabi ki soğukta bırakmamak geçişsiz. Dışarıda bekleyeceği ant üstlerine blanket dediğimiz kışlık örtülerini örterek bırakmak gerekiyor, o üstelik yer aşkın 1-2 saat.”

“Onlara haddinden fazla hususi bakıyoruz”

Günce atlama beygiri bakımı karşı bilgiler veren kom sahibi Yunus Kıpırdak ise, “At bakımlarında günlük olarak sabah saat 07.00 civarlarında otunu arpasını veriyoruz. Öğlen 13.00 civarlarında yine beslenmesini sağlıyoruz. Akşam Ezanı 19.00-20.00 civarlarında yine arpa ve otunu veriyoruz. Günce da sunu az 1 kat de olsa zeamet edilmesi at üzere ferah peki. Buradaki atların kâffesi maya ve yüklü atlar. Mart ayı esasen itibaren yavrulamaya başlayacaklar. Onlara haddinden fazla özel bakıyoruz. Anlattıklarımızın dışında havucunu, Avrupa yemini, arpasını, yulafını değişik veriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: