Akıbet zaman haberi: ÇARŞI DAVASINDA MAHKEME OLAYLARA İLİŞKİN MALUMAT KANALLARINDAN GÖRÜNTÜ İSTEDİ

GEZİ Parkı olaylarına ilişik Çarşı yandaş grubu üyelerinin üstelik aralarında olduğu 35 sanığın yargılandığı davada, olaylara ilişkin görüntülerin ulusal haber kanallarından istenmesine değişmeyen verildi.

Seyahat Parkı eylemlerine ilgili İstanbul 13. Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’nde yargılanan 35 maznun karşı, 29 Çatlak 2015 tarihinde ‘Darbeye teşebbüs’, ‘Yıldırı örgütü bina etmek ve çevrilemek’, ‘Suç örgütü bina etmek ve çevirmek’, ‘Polise direnmek’, ‘Gösteri ve üslup kanununa muhalefet’ suçlarından beraat kararı vermişti. Savcılığın temyiz talebi konusunda Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 18 Mart 2021 tarihinde domestik mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu. Halel kararında, sanıkların eylemlere katılıp katılmadıklarına müteveccih Adli Tababet, TRT ya da TÜBİTAK’tan anlatım alınmaması, Cumhurbaşkanlığı’nın davadan yetik edilmemesi esbabımucibe gösterildi. Antrparantez davanın İstanbul 30. Güç Ukubet Mahkemesi’nde aralarında Osman Kavala’nın üstelik olduğu Yolculuk Parkı esas davasıyla türel ve fiili irtibatı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesi için gidilmişti.

Gezi ana davasının 21 Gücük Ay 2022 tarihindeki duruşmasında ise mahkeme, maznun savunmalarının alındığını, Yargıtay’ın araştırılmasını istediği hususların ise daha tamamlanmadığını, tutuklu sanığı sıfır dosyada yargılamanın mevrut olduğu girişim dikkate alınarak, Çarşı davasının ayrılmasına değişmeyen vermişti.

SANIK AVUKATLARI AKLANMA İSTEDİ Çarşı davası dosyasının terk kararının ardından bugün Çağlayan’daki İstanbul 13. Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde ikinci murafaa görüldü. Duruşmaya 7 tutuksuz maznun ve avukatları katıldı. Maznun avukatları müvekkillerinin günahsız olduğunu ve dosyanın gelinen aşamada müvekkilleri açısından beraat kararı verilmesini arzu etti. Mahkeme heyeti, millî marifet kanallarına abece yazılarak, Yolculuk olayları kapsamında Beşiktaş’ta mevcut, o gün Başvekâlet himmet ofisi yerine geçer alana yönelik gerçekleştirildiği tamlanan eylemlere ilişik kamera ve fon kayıtlarının sorulmasına değişmeyen verdi. Murafaa, sair celse millî ajanslardan gelen görüntülerin ise taraflara verilmesine değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Birleştirme Taksirat Sormaca Bürosu marifetiyle hazırlanan iddianamede, aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın müessis ve üyelerinin dahi olduğu 35 çirkin için, Beşiktaş’ta mevcut Başvekâlet Faaliyet Ofisi’ni karışma etmeye çalışmakla suçlanıyordu. Şüpheliler hakkında ‘Cebir ve momentum kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yahut görevlerini yapmasını kısmen yahut tamamen engellemeye adım etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası arzu edilmişti. Şüpheliler üzerine antrparantez ‘Örgüt dayamak ve ihata etmek, örgüte uzuv görünmek, ağır maddeleri izinsiz adına bulundurmak, suret ve genişlik itibarıyla bunaltıcı olan silah yahut mermileri taşınması ve bulundurulması, görevi yaptırmamak amacıyla taannüt, kamu malına zarar verme’ gibi suçlardan de 50 yıla kadar mahpushane cezaları istenmişti.

Share: