Akçakoca’da Pelit Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar dolu akarsu palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu sene artağan olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Garp Karadeniz’üstelik avlanan Akçakocalı balıkçılar, bugün barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara göre bu sene sivri verimli olacak ve fiyatı üstelik anbean düşecek.

“ACUN ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Olmuş Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek pelit balığının benzeri sene olup benzeri sene olmadığını söyledi. Alır, palamudun başka balıklarının birlikte verimli olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Palamut balığının verimli olduğu sene, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çingene palamudunun artağan olmasıyla mahsus evet. Palamut balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve tavuk balığı balığı artağan olacaktır. Denizde yer geç büyüyen balık istavrittir, o bile geç yetişir. Bu sene çinekop eli nimetli olacak, o bile Boğaz’birlikte olacak. Karadeniz’dahi birlikte evet amma beş altı olur, şu zaman bala döneminde. Çekicilik şartlarına göre palamut teşrinievvel ayı sonuna büyüklüğünde olur amma albeni şartlarına bağlıdır. Şu dakika bu barınakta bin 700 sandık balık çıkıyor, 2 bin 500 sandık çıkan balık da buraya geliyor. İki gündür balık bereketli. Geri değil evvelsi çevrim Kargaşa ve Samsun’de, hallerde çifti 120 liralık olan balık, İstanbul halinde bugün satılmadı. 70-80 liraya sattılar, tıpkısı dünya zararları oldu. Mevsim boyunca o zararları çıkaramazlar. Balık anca kokot aynı şeydir maalesef. Tuttun mu mebzul, tutmadın mı anca gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Su ürünleri bilmeyen benzeri aydın adama tip, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. evet sen hangi anlarsın balık ölçmekten. Sen evvel motorları strateji vücut. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘haram’ deyip ona bin teklik ukubet kesiyorlar. Balığa ahali koyuyorsun ama tankerlerle, TIR’larla o yemleme fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Eğer bana hangi ölçüde azade ise ona birlikte o ölçüde başıboş olsun. Hep işini yapsın. Ölçü 12 santimetre mi, onu bile üretimevi ağızotu yapsın. Ama ego balık haline giriyorum, benim balık 11 santimetre, balığa halk koyuyor. Niye ona serbest birlikte bana yasak, denizde balığı bitirdiler.”Share: