AĞRI DAĞI’NA ZİRVE ÖZNE İNGİLİZLER, KRALİÇE ELİZABETH’İ ANDI

İNGİLTERE’den Ağrı Dağı’na gelen 5 dağcı, rehberleri Mustafa Tekin ile dokuz canlı tırmanış gerçekleştirdi. Kar ve fırtınanın deli dolu olduğu tırmanışta gruptakilerin kaşları, sakalları, bıyıkları ve kıyafetlerinin yüzeyi buz tuttu. İngiliz dağcılar, devir uğrunda yaşamını yitirdiğini öğrendikleri Kraliçe 2’nci Elizabeth’i anıp, tırmanışı kendisine adadı.

İngiltere’den Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelen 5 iş insanı ve alpinist, 6 Eylül’de 2 bin 200 rakımdaki Gönderme köyünden tırmanışa başladı. Türkiye Alpinizm Federasyonu Biberli Rehberi ve Dağcılık Antrenörü Mustafa Uğurlu öncülüğündeki kadro, 3 bin 200 metredeki kampa vararak, koyuverme verdi. Burada dinlenip, dağın kar ve fırtınanın etken olduğu havasına alışmaya müteharrik takım, 8 Eylül’birlikte 4 bin 200 rakıma 2’nci kampı attı. Geceyi burada nâkil dağcılar, 9 Eylül’birlikte sıfırın altında 20 derece çekicilik sıcaklığında, kar ve fırtınaya rağmen, sabahın erken saatlerinde 5 bin 137 metrede zirveye ulaşmayı denedi ve başardı. Dayanıklı tırmanışı bütünler hem İngilizlerin hem ayrıksı dağcıların kaşları, sakalları, bıyıkları ve kıyafetlerinin yüzeyi buz tuttu. ‘Türkiye’nin çatısı’ yerine nitelendirilen Veca Dağı’na doruk yapan dağcılar, kavi tırmanış gerçekleştirdi. Alpinist Mustafa Uğurlu liderliğinde zirveye vasıl 5 İngiliz alpinist, çağ önünde yaşamını yitirdiğini öğrendikleri Ece 2’nci Elizabeth’i anıp, zirve tırmanışını ona bağış ettiklerini söyledi.

Ağrı Dağı’nda, kış günlerini aratmayan anlar yaşadıklarını ve kendisinin da 174’üncü zirve tırmanışını gerçekleştirdiğini tamlayan Mustafa Tekin, “Tırmanış haddinden fazla fena hâlde başlamıştı. Zirveye yaklaştıkça alelhusus geceleri dondurucu aynı antipatik vardı. Hava sıcaklığı kayran saha 20 derecenin altına düşüyordu. Şeb saatlerinde zirveye tırmanmaya başladık. Yer düzlük kar, sıkıntı ve sevimsiz hava bizi çokça zorladı ancak herhangi bir molekül kontrolüm altındaydı. Onlarda zirveyi görmeyi çok istiyordu. Böylece zoru başardık ve Dert Dağı’na şahika yaptık. Zirveye çıkan alelhusus sakal ve bıyıkları olanlar daha yumruk bir durumdaydı. Hepimizin kıyafetlerinin yüzeyi buz tutmuştu amma onların sakal ve bıyıkların dahi adeta buz sarkıtı oluşmuştu. İngilizler, zirveden inerken 96 yaşında yaşamını yitiren İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’i anıp bu dayanabilen tırmanışı ona adadılar. Henüz sonraları bayağı indik. Köle böylecene Balkı Dağı’na 174’üncü tırmanışımı gerçekleştirmiş oldum” dedi.Share: