Icra Vekili Kirişci: Dekar başına 76 liralık olan desteği, 271 liraya yükselttik

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Hatay’de pamuk hasadı etkinliğine katıldı. Icra Vekili Kirişçi iğ üreticisine daha evvel 76 liralık olan dekar başı desteğin 271 liraya yükseltildiğini belirterek, “Yüzdelik 256’lık kısaca 3,5 itmam artım görklü hayırlı olsun” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’ın Antakya ilçesine merbut Melekli Mahallesi’nde iğ hasadı etkinliğine katıldı. Bakan Kirişci, biçerdövere binerek iğ hasat etti, arkası sıra da yoluyla iğ topladı. Etkinlikte konuşan Vekil Kirişci, pamuk üreticisine yapılan desteklemeleri anlattı. Kirişci, “Özellikle basma ve süt desteği konusunda, 2022 ürünü ile ilgili, 68 liralık olan süt desteğimiz 250 lira olacak. 8 liralık olan gübre desteğimiz 21 teklik olacak. Daha önce 76 lira olan dekar başı desteğimiz 271 teklik üzere bire bir düzeye hamiş olacak. Yüzde 256’lık, kısaca 3,5 itmam artım berceste güzel olsun. Çiftçimize helali körpe olsun” dedi.

‘BU DEVLET ÜRETİYOR, ÜRETMEYE DE DEVAM EDECEK’Verimliliği bırakmak amacıyla en kocaman unsurlardan birinin sertifikalı tohumluk olduğunu kaydeden Kirişci, şunları söyledi: “Çünkü temas tohumluğu ahzetmek hesabına hangi olduğu bilinen, şeceresi tanıdık, verimliliği noktasında üstelik kendini kanıtlamış, ispatlamış bir tohumu kullanmamız, biz üreticiler amacıyla önemlidir. Ülkemiz üretimi açısından birlikte önemlidir. Sonuç 20 yılda sertifikalı tohumluk üretiminde umum 9 kat artım sağladık. 2021 yılı üretimimiz 1 milyon 324 bin ton düzeyine ulaştı. Ülkemizde geçer tohumların hamdolsun yüzdelik 96’sını daha çok bu ülkede üretir ayla geldik. Serencam 20 yılda çabucak üretmekte bile yetinmedik. 2021 yılı ihracat rakamımız 215 milyon dolar, 117 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Buradan fark etmek istemeyen, kulağı tıkalı değilse kayırıcı oruçlu olanlara sesleniyorum. Kızıl kardeşlerim, bu mutluluk üretiyor, üretmeye dahi bitmeme edecek. Hedefimiz, bunun yüzde 100 ve henüz sonra bile konusunda çıkmaktır.” ‘TOHUM DESTEĞİMİZİ 24 LİRADAN 50 TÜRK LİRASI’NA ÇIKARDIK’

Üreticilerin birlikte olmaya devam edeceklerini belirten Vekil Kirişci, “Mevcutta buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltikte sertifikalı çocuk desteğimiz dekar başına 24 teklik. Demincek biz, dekar başına 50 liraya çıkardık. Böylece yüzdelik 108’lik bire bir artma sağlamış olduk. Bu tohumlukları kullanan üreticilerimize, tohumları üreten üreticilerimize kıvrak iyi olsun diyorum” diyerek konuştu.

Share: