Ağbaba: İlişkileri Düzelteceğiz ve Türkiye Gene Ayağa Kalkacak

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, Malatya’bile; “Geri Yalova’ya gittim millet illallah etmiş. Aynı sığınmacı sorunumuz var… Zahir çözeceğiz? Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani tığ dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı evet, demin kendileri ‘Esedci’ oldu… Suriye ile münasebat düzelecek ticaretin olacak… Suudi Arabistan ile düzelecek. Irak’la… Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye yine ayağa kalkacak” dedi.

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, Malatya’nın Darende ilçesinde; vatandaşların sorunlarını dinledi. Ağbaba, vatandaşlarla sohbetinde şunları söyledi:

“Mazi Yalova’ya gittim millet illallah etmiş. Bire Bir sığınmacı sorunumuz var. Mülteci sorunu ne? Nasıl oluştu? Ayrımsız mevki düşünün kim sınırlarının benzeri tarafı kilitsiz küreksiz, benzeri devlet düşünün kim sınırlarının benzeri tarafı vabeste. Şimdi Suriye’den çizgi geçişi azade, Afganistan’dan azade, Irak’tan başıboş, Pakistan azade, Bangladeş başıboş…

Deminden şunu bilin kim Bangladeşli ya de Afganistanlı ya üstelik Suriyeli; Türkiye’ye gelirken, Türkiye’de üstüne düşmek amacıyla gelmiyor. Ne için geliyor? Sizin çocuklarınız kabil Avrupa’evet gitmek için geliyor. Biz ne yapmışız; Edirne’yi, Ege’yi kapatmışız. ‘Burada kalsın’ demişiz. Onu lacerem yapmışız? Avrupa ile kesim yapmışız, ‘Geri dönüş’ anlaşması. Mülteci kaçıp gitse birlikte Yunanistan yakalayıp düşüncesiz sana gönderebiliyor.

“ALMANYA’NIN RAHATINI, KONFORUNU BİZ SAĞLIYORUZ”

Bu Suriye meselesi dünyanın meselesi değil mi, meselesi. Afganistan meselesi… Tığ mi yaptık Afganistan meselesini, Amerika yaptı. Bizim meselemiz mi dünyanın meselesi. Kardeşim Belçika alıyor Türkiye’den 37 pare Suriyeli mülteci, İngiltere alıyor 175 kesim en niteliklisini… Sana kalıyor 5 milyon, gayrimümkün… Hangi olması lazım, icabında kapıyı açacaksın. Avrupa’nın tığ sığınmacı ambarı mıyız? Mülteci ambarı olduk. Ne; biraz mal verdiler, biraz dahi Türkiye ile ilgili eleştirileri kestiler. Almanya Başbakanı, Tayyip’i niçin övüyor ya de sabık dışişleri bakanı geldi, ‘Türkiye’ye müteşekkiriz’ dedi. Niçin diyor; çünkü Almanya’nın rahatını, konforunu tığ sağlıyoruz. Az Buçuk bile bırak oraya gitsin. Bu meselenin çözülmesi lazım.

“İLİŞKİLERİ DÜZELTECEĞİZ VE TÜRKİYE GENE AYAĞA KALKACAK”

Bu meselenin çözülmesi geçişsiz. Elbet çözeceğiz; Avrupa Birliği fonlarıyla vesaire ve Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani tığ dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı ya, demin kendileri ‘Esedci’ oldu… Bunların hepsini düzelteceğiz diyoruz. Bunlar düzelince hangi olacak; Suriye ile ilgiler düzelecek ticaretin olacak… İlişkin gani olacak. Suudi Arabistan ile düzelecek. Irakla… Irak’ın geldiği kuzuluk baksanıza? Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye esasen ayağa kalkacak.”Share: