AFAD’dan İzmir’de bin 200 kişilik dev manevra

İzmir’birlikte bütün 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada doğmak için bin 200 personelin katıldığı Bölgesel Düzem 2022 Masabaşı ve Saha Tatbikatı yapıldı. Manevra öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Müşkül Çın Köşger, “İnsanın başına afetler herhangi bir ant hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu dönem AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Hareket olduğu zaman AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz de operasyon olmuştu. Ben üstelik asansör da yakalanmıştım. Temas soy doğal afete her an mücehhez tevessül etmek dirimsel öneme topluluk” dedi.

Bölgesel Düzem 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Eğitim Bilimi ve Manevra Alanında İzmir Valisi Güç Muhik Köşger’in dahi katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin birlikte, Manisa, Kültürlü, Denizli, Çeltek, Muğla ve Balıkesir AFAD devlet müdürlüklerine mecbur, 611’i sahada fariza alan toplamda bin 200 personelin katıldığı tatbikat öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Çetince Sevap Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz eyyam diliyorum. Afat bilindiği için nerede, hangi ahit, ne büyüklükte ve elbette meydana geleceği baştan adsız ve anlayış edilemeyen vaziyetler. Bu nedenle, insanın çoğu antlaşma afetlere tedariksiz yakalandığı ve duygusal ve dünyalık kaybına dahi neden olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, değme ant tedarikli olunan zamanda meydana gelmediğini anlatım fail Ilbay Köşger, “30 Ilk Teşrin depreminde AFAD müdürü yıpranmamış atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Yer Sarsıntısı olduğu periyot AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güvenlik müdürümüz birlikte işler olmuştu. Ben birlikte asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle serencam namına ilimizde gerçekleşen 30 Ekim 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, yer sarsıntısı gerçeğini bir öğün henüz bizlere hatırlattı. Kıran ve ivedi durumlarda devletimizin bütün imkanları kötülük gören vatandaşlar amacıyla seferber edilerek, kül müdahale ve düzeltme çalıştırmaları yürütülmektedir. Zaman yürütme edilecek bu tatbikatta, İzmir Afet Müdahale Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an görev almaya amade kuzuluk getirilmesi, bakım gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde faaliyet yapması amaçlanmıştır” diye konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk yer sarsıntısı

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’bile gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra harekete sabık ekipler, enkazda kontrol ve istirdat, selde kontrol ve istirdat, suda arama ve istirdat faaliyetleri, asayiş ve asayişin sağlanması, esenlik müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna yönelik beceri desteğin sağlanması, akarsu patlaması, elektrik ve doğal gaz kaçağına müdahale, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin sevimsiz gelgel depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, uymazlık görmüş ekincilik alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal bindi verilmesi kadar çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Iye Ordu Komutanlığına sınırlı 3. Esmer Havacılık Söz Komutanlığı, tatbikat alanlarında helikopterle civar hasar sezme uçuşu gerçekleştirdi. Kenar Düzenlilik Iye Deniz Kesim Komutanlığı ekipleri dahi helikopterle İnciraltı Kent Ormanı ve Engelliler Gusto Parkında bulunan manevra alanında gaileli alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı manevra çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Tabiat Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi birlikte kalkışmak amacıyla, toplamda 4 değişik lokasyonda türlü arama istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: