Kırşehir Cömert Evran Üniversitesine Kurumsal Akreditasyon Belgesi verildi

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi (KAEÜ), Yükseköğretim Nitelik Kurulundan (YÖKAK) Kurumsal Denklik Belgesi aldı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, KAEÜ Ahi Evran Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen törende, üniversitenin aut kıymetlendirme ve izleme süreçlerinden sonra kurumsal denklik programına dahil olduğunu söyledi.

Kalitenin benzeri üniversitenin kamu birimleri ve paydaşlarının deli dolu katılımını müstelzim bir proses olduğunu vurgulayan Kar, Kurumsal Akreditasyon Belgesi alınması sürecinde emeği geçenleri tebrik etti.

Kar, YÖKAK’ın, Türkiye’de 2015’ten ilk YÖK’ün bünyesinde bire bir yarkurul yerine nitelik çalışmalarına başladığını, 2017’de hür benzeri asamble şeklinde baştan yapılandırıldığını belirtti.

Nitelik konusunun üniversitelerde çok heybetli olduğuna işaret fail Kar, “Tığ üniversitelerimize tıpkısı dublör önermiyoruz. Eş aynı nazir uygulamamız namevcut. Seçkin darülfünun, bulunduğu şehrin imkanları ve kişi fiziki, beşeri imkanlarıyla nitelik güvence sistemi kurduğu takdirde o sürdürülebilir evet. aksi takdirde dışarıdan alınmış tıpkı modelin benzeri üniversitede işlemesi gibi değil.” dedi.

Üniversitelerin şehirlerine ve sektörlere katkısını önemsediklerine dikkati çekici Kar, şunları kaydetti:

“Üniversitelerimizin sektörlerden müstakil programlar uygulamalarını istemiyoruz. Programlarını belirlerken paydaşlarıyla alay malay, değişik yükseköğretim kurumlarındaki, ancak dışındaki akranlarıyla, onları izleyerek eş şekilde, sektörel ihtiyaçlara akıllıca şekilde anlaşılan aralıklarla güncelleştirerek mezunlarımızın yetiştirilmesini istiyoruz. Buradaki garaz öğrencilerimizin istihdam edilebilirliğini tezyit etmek. Yani mühendislik fakültesinden çıkışlı olan benzeri öğrencimizin ekstra bir sertifikaya ister duymadan sektörün gerekseme duyduğu nitelikte olması, kalite güvencesinde yeryüzü koskocaman amaçlardan birisi.”

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Hezel Ulvi Ersoy dahi 23 üniversitenin Kurumsal Akreditasyon Belgesi almasından bahtiyarlık duyduğunu belirterek, andıran ve ılımlı planda kül üniversitelerin bu belgeyi alacağına inandığını söyledi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara de sabık sene KAEÜ’den kısaca 4 bin öğrencinin şet kuşanıp Cömertlik yemini ederek çıkışlı olduğunu bildirdi.

Konuşmaların arkası sıra YÖKAK Başkanı Kar, KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya’ya sembolik sıkma kuşatarak Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni ikram etti.

Share: